Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Zemřel otec legendárních Básníků: Dušanu Kleinovi bylo 82 let

Režisér Dušan Klein.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Úmrtí

Filmový režisér a scenárista Dušan Klein zemřel v neděli ve věku 82 let. ČTK o tom dnes informoval jeho syn David. Nejvíce ho proslavila série filmů o "básnících". Natočil i desítky detektivek a komedií, mimo jiné Vážení přátelé, ano, Andělské oči nebo Konto separato. Byl také tvůrcem televizních seriálů.

Dušan Klein se narodil ve slovenských Michalovcích. Kvůli židovskému původu ale strávil část mládí v koncentračním táboře v Terezíně. Po válce žil v Ostravě a také v Praze, kde vystudoval FAMU, konkrétně obor režie. Na univerzitě později i vyučoval.

Jeho celovečerním debutem bylo kriminální psychologické drama Místenka bez návratu (1964). Od filmů temnějšího ražení ale přešel ke komediím, kde se mu dařilo mnohem víc. V roce 1982 natočil snímek Jak svět přichází o básníky, díky kterému se nesmazatelně zapsal do srdcí mnoha československých diváků.

První tři části Kleinovy legendární "básnické" série v osmdesátých letech přilákaly do kin přes pět milionů diváků. Trilogie se dočkala i porevolučních pokračování odrážejících novou realitu, tři díly vznikly v letech 1993, 2004 a 2016. Z další Kleinovy tvorby vyniká trpká satira Dobří holubi se vracejí z roku 1988. V hlavní roli s Milanem Kňažkem se odehrává v protialkoholní léčebně.

Klein zemřel po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic. "Plánujeme jenom rozloučení v rodinném kruhu bez účasti veřejnosti, později dáme k dispozici kondolenční knihu," řekl ČTK David Klein.


GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy