Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Zemřel Otakar Černý: Odešel legendární moderátor a šéf sportu, sporťáci pláčou

Zemřel Ota Černý, zakladatel ČT Sport
Zdroj: Profimedia.cz
ÚMRTÍ
Ve věku 77 let zemřel legendární moderátor a dlouholetý šéf redakce sportu České televize Otakar Černý. V devadesátých letech mimo jiné moderoval televizní politické debaty Co týden dal, krátkou dobu byl také mluvčím ministra zdavotnictví. Zprávu oznámil Robert Záruba na svém Twitteru.

Otakar Černý, slavný a respektovaný novinář, rád posouval hranice a nic neměl za nemožné. "Pomohl objevit mnoho velkých věcí: nápaditý jazyk sportovní reportáže, krátké otázky, televizní debaty, sportovní kanál a Jardu Jágra," píše komentátor Robert Záruba na svých sociálních sítích.

Moderátor Otakar Černý, který pro českého diváka objevil například biatlon, se narodil roku 1943 a vystudoval učitelství pro obor matematika a fyzika, později se učitelství dvacet let věnoval. Koncem šedesátých let změnil povolání, přišel do redakce sportu Československé televize, kde působil s pauzami až do roku 1989. Po revoluci se přesunul do redakce zpravodajství, jíž i vedl.

Legendární hláška Otakara Černého

Černý měl široký záběr znalostí a patřil mezi průkopníky tuzemských politických debat. Mezi roky 1989 a 1997 moderoval první politické diskuze. Slavného televizáka si diváci mohou pamatovat díky jedinečnému moderátorskému stylu a kultovnímu dotazu: „A co na to občan?”

V roce 1995, kdy byl sesazen generální ředitel Ivo Mathé, Černý na čtyři roky z České televize odešel. Dva roky působil jako tiskový mluvčí tehdejšího ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. Roku 2002 se pak do ČT vrátil a šel do redakce sportu, kde se podílel na vzniku ČT sport. Do důchodu odešel v roce 2013. "Proslul neotřelostí svých reportáží i schopností formulovat otázky hostům," uvádí ČT24 v rozsáhlém příspěvku na svém twitterovém účtu směrem k novinářské legendě.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy