Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Zemřel oscarový herec Donald Sutherland. Roky bojoval s vážnou nemocí

Donald Sutherland se delší dobu potýkal s nemocí.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další fotografie
Úmrtí

Herecký svět pláče. Navždy nás opustil Donald Sutherland. Hvězda filmů Obyčejní lidé či Hunger Games se dlouhodobě potýkala s nemocí. O jeho smrti informoval jeho syn na sociální síti X. Donaldu Sutherlandovi bylo úctyhodných 88 let. 

Donald Sutherland je po smrti. Herec se delší dobu potýkal s nemocí. O smutné tragédii informoval jeho syn Kiefer Sutherland.

"S těžkým srdcem oznamuji, že můj otec Donald Sutherland zemřel. Sám o něm smýšlím jako o jednom z nejdůležitějších herců v historii filmu. Žádná role ho nikdy nezastrašila, hodná, zlá ani ošklivá. Miloval, co dělal, a dělal, co miloval. Víc si nikdo nemůže přát. Prožil dobrý život," napsal Kiefer Sutherland na síti X.


Hvězdný herec

Sutherland začínal jako rozhlasový reportér v kanadské lokální stanici CKBW, studoval inženýrství na Torontské univerzitě a v Kanadě rovněž získal první herecké zkušenosti ve studentském spolku komiků, než odjel do Londýna a později do Skotska studovat herectví.

Jeho prvním hereckým průlomem byl podle kulturního magazínu Rolling Stone válečný film Tucet špinavců (1967). O několik let později si v dramatu Klute (1971) a psychologickém filmu Teď se nedívej (1973) zahrál po boku dvou z nejslavnějších hereček té doby Jane Fondové a Julie Christiové.

"Byla to jeho schopnost prokázat porozumění, která tolik prospěla jeho rolím každodenního, obyčejného člověka," píše Rolling Stone a dodává, že v oscarovém filmu Obyčejní lidé (1980) se Sutherland napojil na cosi "hluboce osobního", když ztvárnil Calvina, apatického otce, který se potýká s úmrtím svého syna a spory mezi svou dominantní ženou a synem se sebevražednými sklony.

Byl všemi oblíbený

Média o Sutherlandovi opakovaně hovořila jako o "jednom z nejlepších herců, který nikdy nevyhrál Oscara", například britské deníky The Telegraph a The Guardian nebo server IndieWire. V roce 2017 však získal od Akademie čestného Oscara za svůj celoživotní přínos kinematografii.

Hercův syn Kiefer, který úmrtí dnes oznámil, se s otcem Donaldem podle agentury AP na plátně potkal jen třikrát, ačkoliv dohromady se podíleli na 275 filmech a mají 85 let zkušeností.

"Pracovat s tátou jsem chtěl od chvíle, kdy jsem u filmu začal. Byli tři herci, které jsem na škole obdivoval – svého tátu, Genea Hackmana a Bobbyho Duvalla," řekl AP Kiefer ve společném rozhovoru se svým otcem v roce 2016.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy