Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Zemřel nejslavnější český cestovatel. Zikmundovi bylo 102 let

Cestovatel Miroslav Zikmund.
Zdroj: Dorian Hanuš / Právo / Profimedia
Úmrtí

Ve 102 letech zemřel spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund. Pro web Radiožurnál to potvrdila jeho rodina. Byl známý díky svým cestám po světě s Jiřím Hanzelkou. V roce 2014 byl vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

V neuvěřitelných 102 letech ve středu večer zemřel známý český spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund. Nejvíce ho proslavily cesty kolem světa, které absolvoval se svým spolužákem z vysoké školy Jiřím Hanzelkou. Jako první autem zdolali Núbijskou poušť a projeli více než sto zemí.

V roce 1947 se společně s Hanzelkou vydali do Afriky s Tatraplanem. Ten je nyní vystaven v Národním technickém muzeu v Praze. Z Prahy dojeli do marocké Casablanky a nakonec až do Etiopie. Jako první na světě překlenuli Núbijskou poušť. Z jejich rozsáhlých cest odvysílal Československý rozhlas přes 700 tisíc reportáží.

V průběhu let procestovali plno zemí a míst. Podívali se do Himalájí, Argentiny, Tádžikistánu, Japonska, Nového Zélandu, USA nebo na Maledivy.

Osobní život

V roce 1953 se oženil s operní pěvkyní a sólistkou Národního divadla Evou Maškovou, s níž se v průběhu sedmdesátých let rozvedl a která zemřela v roce 2020. Společně měli syna Miroslava.

Zikmund žil ve Zlíně, poslední léta trávil v soukromí s životní partnerkou Marií Macalíkovou. „V posledních dnech byl vzhledem ke svému věku hospitalizovaný v Praze. Poslední rozloučení však bude ve Zlíně. Bude soukromé, jak si přál,“ řekla dnes ČTK Jana Macalíková, dcera Zikmundovy životní partnerky.

Související články

Další články