Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Zemřel muzikant Pavel Pelc (†71): Hrál v kapelách Progres 2, Futurum nebo Speakers

Pavel Pelc zemřel ve věku jednasedmdesáti let.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Úmrtí hudebníka

Ve věku 71 let zemřel všestranný umělec Pavel Pelc. Hudební kritici i umělci se shodli, že se jednalo o jednoho z nejuznávanějších a nejznámějších rockových muzikantů. V minulosti účinkoval ve skupinách Futurum, Progres 2 nebo třeba Speakers. Příčina úmrtí nebyla dosud zveřejněna.

Pavel Pelc byl český hudebník, baskytarista, zpěvák, skladatel a podnikatel. Svou kariéru začínal v šedesátých letech. Stal se členem a také lídrem brněnské rockové skupiny Speakers. V sedmdesátých letech vydal s kapelou Barnodaj album Mauglí a později natočili se skupinou Progres 2 rozsáhlé album Dialog s vesmírem (1980). Deska je považovaná za vrchol rockové opery a pocházejí z ní hity jako Píseň o jablku, Tisíce mých očí nebo V zajetí počítačů.

„Pavel natočil s Progresem všechna stěžejní alba, která patří k opravdovým klenotům našeho rocku... je samozřejmě třeba zmínit i jeho působení ve skupině Futurum... Český rock přišel o velkou osobnost a rozhodně se nestydím za slzy, které se mi derou do očí... Pavle, bylo mi obrovskou ctí Tě poznat a přeji požehnání na Tvé další cestě...," uvedl na sociálních sítích Pavlův kamarád Josef Sodomka. Poslední desku s názvem Tulák po hvězdách s Progres 2 Pelc natočil v roce 2018.

Všestranný člověk

Pelc v následujících letech vystřídal ještě několik kapel, než se v devadesátých letech znovu objevil ve skupině Progres 2, v níž působil až do své smrti.

Po sametové revoluci se navíc Pelc rozhodl proniknout i do jiného odvětví, než je hudba. Začal podnikat v oblasti stavebnictví a v pozdějších letech založil vlastní server s databází restaurací, což byl jeden z prvních webů s tímto tématem v České republice.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy