Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Zemřel Karel Fiala: Legendární Limonádový Joe odešel do hereckého nebe ve věku 95 let

Limonádový Joe je první československý snímek nominovaný na Oscara pro Nejlepší cizojazyčný film.
Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Další 4 fotografie
smutná zpráva
Ve věku 95 let zemřel herec a zpěvák Karel Fiala, někdejší hvězda karlínské opery. Diváci jej mají ale spojeného zejména s rolí Limonádového Joea ze stejnojmenného filmu. O úmrtí herce informoval iRozhlas.cz.

Na jevišti Hudebního divadla v Karlíně herec slavil největší úspěchy od 50. let minulého století. Během čtyř dekád tam snad nebyl muzikál, v němž by Karel Fiala neměl jednu z hlavních rolí.

Limonádový Joe byl pro Fialu osudovou rolí. Do té doby málo známý tenor se rázem stal hvězdou stříbrného plátna, za kterou se táhly davy fanynek. Platil za velkého fešáka a idola žen.

Za celoživotní přínos muzikálu dostal cenu Thálie.

Karel Fiala měl být kominíkem

Karel Fiala se narodil 3. srpna 1925 v Ostravě. Ačkoliv se původně měl stát kominíkem, kterým se i vyučil na střední škole, zpěv ho nakonec lákal mnohem víc a rozhodl se proto ke studiu na Státní konzervatoři v Praze.

Po absolutoriu roku 1952 získal angažmá v Národním divadle a od roku 1956 byl jako tenor sólistou Hudebního divadla v Karlíně. Objevil se například v představeních Uličnice, Na tý louce zelený, Krajkový šátek či v operetách Rosemarie, My Fair Lady nebo Veselá vdova. V polovině 50. let se začal Fiala uplatňovat kromě divadelních prken i před kamerami. Zahrál si například ve filmech Labakan, Dalibor, Povodeň či Dařbuján a Pandrhola. Sám ale netušil, že v 60. letech dostane příležitost, která z něj udělá hvězdu nejen v krajině české.

Limonádový Joe

Limonádový Joe aneb Koňská opera je jednou z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých filmových komedií, kde správní muži pijí pouze kolalokovu lihuprostou limonádu a zákon má podobu pistolníka, vybaveného přesnou muškou, zářivým úsměvem a lahodným tenorem. Takový je legendární film, kde Karel Fiala ztvárnil hlavní roli.

Snímek se líbil nejen českým divákům, s úspěchem se setkával i v zahraničí, a dokonce si ho oblíbil i legendární americký herec Henry Fonda. Šlo navíc o první československý film, který mohl získat nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

Související články

Další články