Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Zemřel Jiří Menzel, bylo mu 82 let. Manželka Olga poslala dojemný vzkaz do nebe

Zemřel Jiří Menzel, bylo mu 82 let. Manželka Olga poslala dojemný vzkaz do nebe
Zdroj: Bioscop
Předchozí Další
+ Dalších 16 fotografií
úmrtí
Ve věku 82 let zemřel oscarový režisér Jiří Menzel. O skonu informovala milující manželka Olga, která do nebe poslala dojemný vzkaz. "Jiřinko, děkuji za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuji i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal," napsala slzící Olga na internetovou sociální síť. Jiří Menzel zemřel 5. září, paní Olga o úmrtí informovala o den později.

Muž, který uměl žít a život vychutnávat. Takový byl slavný režisér a kumštýř Jiří Menzel (82). Plačící a milující manželka Olga Menzelová (42) prožívá těžké hodiny. O úmrtí informovala pomocí svého facebookového profilu.

"Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě. Tvoje láska ke mně a našim holkám byla láskou, která si neklade podmínek. Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal. Svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem. Přeju ti hezkej obláček, jaks ty sám říkával. Smrtí nic nekončí a věřím, že se setkáme, ať už v jakékoliv podobě. Protože není možné, aby to tak nebylo. Hladím tě a milujeme tě z celého srdce navěky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička," napsala zarmoucená manželka.

Láska k Jiřímu letí do nebe

"Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne," dodala milující Olga citát z Bible, který vystihoval nádherný vztah.

Menzel bojoval s následky zánětu mozkových blan

Slavný režisér poslední tři roky bojoval s následky zánětu mozkových blan. Nemoc ho bohužel upoutala na lůžku a později na vozíček. Manželka Olga se o něj do poslední hodiny vzorně starala. Nedávno paní Olga uveřejnila snímek, na kterém si Jiří vychutnával sluneční paprsky... Odešel na sklonku léta, které tolik miloval.

Tak šel čas...

Jiří Menzel se narodil 23. února 1938 v Praze. Jeho otcem byl spisovatel a scénárista Josef Menzel, v jehož šlépějích se Jiří rozhodl kráčet. Psal se rok 1962, když úspěšně absolvoval na pražské FAMU v oboru filmové režie.

V šedesátých letech byl Menzel spoluzakladatelem takzvané československé nové vlny, tedy jednoho z umělecky nejvýznamnějších trendů v celé historii československé kinematografie. Úspěch sklidil už se svým prvním celovečerním filmem s názvem Ostře sledované vlaky, který získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Těžká doba

Velkou překážkou pro Jiřího Menzela byl komunistický režim, pohlavárům se jeho filmy nelíbily a kupříkladu snímek Skřivánci na niti, který byl natočen roku 1969, se k divákům dostal až po listopadu 1989. Sám byl donucen podepsat Antichartu, kampaň významných osobností odsuzující prohlášení Charty 77 Později prohlašoval, že se za podpis nestydí a stydět by se měli ti, kteří ho k němu donutili. Menzel se neproslavil pouze díky svým filmům, proslul též jako režisér divadelní, známá je například jeho inscenace komedie Mandragora v pražském Činoherním klubu, která se se hrála nepřetržitě v letech 1965 až 1976.

DÁLE ČTĚTE:

Poslední foto před smrtí Jiřího Menzela: Vypadal spokojeně a život vychutnával do posledních chvil

Menzel po sobě zanechal tři truchlící ženy, více najdete zde:

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy