Trendy
Extrémní proměny Výměna manželek Farma Česko válka na Ukrajině

Zemřel Jiří Krampol: Zrazovalo ho srdce a trápil se steskem po zesnulé manželce

Jiří Krampol na tom už je mnohem líp a vrací se mu dobrá nálada.
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 22 fotografií
SKON

Ve věku 87 let nás opustila jedna z posledních velkých známých osobností minulého století, oblíbený herec, bavič a moderátor Jiří Krampol, jehož nemocné srdce nezvládlo už naplno fungovat. Proslavil se jak zábavnými scénkami s Miloslavem Šimkem, tak coby poručík Libor Krejcárek v seriálu Malý pitaval z velkého města nebo jako moderátor primáckého pořadu Nikdo není dokonalý. A trpěl kvůli manželce, jejíž smrt, i když to nechtěl přiznat, pro něj byla vysvobozením. Krampol zemřel ve spánku, v sobotu po 19. hodině, jak redakci eXtra.cz potvrdil důvěryhodný zdroj z jeho okolí.

Jiří Krampol: Cesta ke slávě

Herec Jiří Krampol se narodil 11. července 1938 v Buštěhradě, mládí ale strávil již na pražském Žižkově. A na ten celý život rád vzpomínal. „Byli jsme strašně chudí, ale měl jsem moc krásné dětství. Nádherné. S klukama jsme pořád lítali venku a vymýšleli jsme nějaké voloviny,“ řekl našemu redaktorovi pár měsíců před svou smrtí.

V Aero Vysočany se vyučil soustružníkem kovů, pak začal pracovat jako údržbář v nakladatelství Naše vojsko. Jenže se platonicky zabouchl do herečky Mileny Dvorské, takže se rozhodl stát hercem.

V roce 1962 absolvoval pražskou DAMU, v jeho ročníku byla celá plejáda legend včetně Josefa Abrháma. Nedávno si nám postěžoval, že všichni spolužáci už jsou po smrti.

Být bavičem byl jeho osud

Putoval z divadla do divadla (včetně Semaforu), začal se také objevovat ve filmech nebo televizi. Nejvíc ho ale proslavily scénky s Miloslavem Šimkem, Petrem Nárožným a Luďkem Sobotou. Sami si přes YouTube můžete připomenout dva zábavné kousky, kdy vystupoval jako japonský železničář nebo Surio Mario Martinéz Juaréz Ferdinando z Honolulu. Tím se zaškatulkoval jako bavič, díky čemuž měl až do poslední chvíle příležitost objíždět celou republiku s nejrůznějšími zájezdními pořady plnými humoru. V posledních letech slavil třeba velký úspěch u diváků putovní verze 7 pádů Honzy Dědka. Sice byl o generace mladší než moderátor (nebo většina hostů), ale toho skoro nepustil ke slovu a chrlil jednu neuvěřitelnou historku za druhou.

Často je také opakoval a prý ne kvůli tomu, že by jich neměl dostatek v zásobě.

„To mi říkali zkušenější kolegové včetně Jiřího Sováka: ‚Jestli něco u publika funguje, opakuj to do omrzení. I když to už budeš sám nenávidět. Nezkoušej novinky.‘ A byla to pravda. Lidi to znají, ale stejně se tomu chtějí zasmát znovu,“ sděloval našemu redaktorovi, který se mohl řadit k jeho blízkým známým, ne-li k přátelům.

Doporučené video: Jiří Krampol na své poslední veřejné akci při rozhovoru s eXtra.cz:


Kdybychom se v tomto textu snažili vyjmenovat všechny jeho významnější filmové a seriálové role, byl by pětkrát delší. Výčet jeho práce je obdivuhodný. Objevil se i v mnoha známých titulech v menších rolích, například v seriálech Arabela, Záhada hlavolamu, Tajemství proutěného košíku, Návštěvníci, Kameňák nebo v prorežimních skvostech 30 případů majora Zemana, Okres na severu, Chlapci a chlapi, ale i ve významné roli v seriálech Synové a dcery Jakuba skláře a Malý pitaval z velkého města. Z desítek filmů stojí za zmínku Pasťák, Parta hic, Ten svetr si nesvlíkej, O princezně, která ráčkovala, Ceremoniář nebo Bumerang. Po revoluci už spíš jen paběrkoval: Nahota na prodej nebo série filmů Bastardi nepatří k výkvětům české kinematografie.

Nikdo není dokonalý

K další nezapomenutelné životní příležitosti řadil jak možnost dabovat Belmonda, tak roli moderátora zábavného pořadu Nikdo není dokonalý, v němž hvězdní hosté odhadovali, nakolik špatně odpoví lidé na jednoduché otázky, k tomu vyprávěli i své vtipné zážitky a fóry. Vysílání začalo v roce 1997, v roce 2005 Prima stopla přípravu nových dílů. V roce 2010 se pořad na chvíli vrátil, ale už neměl takový úspěch. Jistou dobu pod jiným jménem fungoval i na TV Barrandov.

„Nikdo není dokonalý původně dělal Pepík Laufer, natočil i pilotní díl, ale řekl mi, že to není nic pro něj, že mně to bude sedět. A sedělo. Lidé to mají rádi do dneška. Reprízují to každý den, samozřejmě z toho už nic nedostávám. Ale těší mě, že to lidi pořád baví, prohlašoval pro eXtra.cz v posledních letech.

Rodina

Jiří Krampol byl čtyřikrát ženatý. Jeho první manželkou byla televizní hlasatelka Jana Fořtová, s tou se rozvedl v roce 1989. Mají spolu syna Tomáše Fořta, který žije od rozvodu rodičů v Austrálii. Syna, Jirku, měl i se svou druhou bývalou manželkou, právničkou Suvajdičovou. Jeho třetí ženou byla Marta Krampolová, s kterou vyženil syna Martina, čtvrtou pak Hana Krampolová, s tou vyženil syna Petra. Hana Krampolová naposledy vydechla 3. srpna 2020 ve věku 59 let v náručí svého manžela. Zemřela po dlouhé nemoci.

Tomu předcházelo deset let osobního pekla pro samotného Krampola.

Hana Krampolová: Peklo pro Jirku

Krampolová totiž dlouhodobě trpěla psychickými potížemi. Ty výrazně zesílily hlavně poté, co jí v roce 2012 zemřela maminka. Měla vážně potíže s alkoholem, prášky, hazardem a ke konci také hodně kouřila.

Herec jen velice špatně snášel následky jejích mediálních skandálů, ale pokoušel se jí pomoci a v médiích tvrdil, že jsou to nesmysly. Povedlo se mu ji nakonec i proti její vlastní vůli umístit do léčebny, tragickému konci se mu přesto bohužel nepodařilo zabránit. Už bylo pozdě, vykrvácel jí vřed.

„Je to tesklivé, ale zároveň si uvědomuju, že mě v podstatě posledních deset let mučila. Pořád jsem se stresoval, co se zase stane. Ničilo mě to. A pak jsem měl jít bavit lidi. Po smrti Haničky ze mě spadlo všechno napětí, které jsem s ní zažíval. Měl jsem ji moc rád, ale byl jsem z ní vyřízený a nevěděl jsem, jestli se z toho všeho ještě vzpamatuju. Vzpomínám na ni jedině v dobrém, ale bylo toho ke konci už moc,“ vyprávěl naší redakci upřímně.

Několikrát byl ze své ženy opravdu na kraji zhroucení a jeho přátelé se báli, že ho Hanka přivede takříkajíc do hrobu. Nakonec ji přežil, i když ne o tolik let.

Zdraví

Jiřího Krampola na konci života velmi trápilo zdraví. Musel přestat hrát milovaný tenis a hlavně měl od dětství chronicky nemocné průdušky, kterého ho opakovaně omezovaly v práci i osobním životě. Stále častěji končil v nemocnici, až měl na podzim roku 2021 už skutečně na kahnánku, kdy sám přiznával, že utekl hrobníkovi z lopaty.

Bylo to tak vážné, že jsem byl opravdu podělaný strachy a loučil jsem se se životem. Byl jsem kandidát na mrtvolu… To nebylo za pět minut dvanáct, to bylo za tři minuty dvanáct. Myslel jsem, že je po mně. Dýchal jsem jen na dvacet procent kapacity, oboje plíce zápal plic, do toho nemocné průdušky a k tomu ještě srdeční kolaps,“ prozradil eXtra.cz v té době, když se dostal z nejhoršího.

„Jsem na světě rád, snad mi bude dopřáno to tu ještě chvíli nezabalit,“ plánoval. Své vážné zdravotní problémy veřejně bagatelizoval. „Vždyť mi je 87 let, proboha. Tak mě něco logicky trápí. JIní v mém věku už dávno prdí do hlíny,“ hudroval chvílemi, pak ale přehodil výhybku a vždy nahodil nějaký vtip.

Vše bylo na dobré cestě. Začal lépe vidět, slyšet, celé tělo mu prý fungovalo líp. Ale sliby, že už nebude tolik pracovat, nedodržoval. Bez Haničky mu doma bylo smutno a tak často vyhledával společnost jiných lidí. Na podzim 2022 opět skončil několikrát v nemocnici, i když sám opakovaně říkal, že o nic nejde.

Pak se mu přitížilo ještě několikrát a nakonec ho nohy a zdraví celkově zradily natolik, že se musel přestěhovat do pečovatelského domu. Bohužel téměř častěji než tam ale byl stejně ve špitále. K průduškám se totiž přidaly potíže se srdcem, které nefungovalo, jak mělo, takže natékal a z těla mu museli odpumpovat mnoho litrů vody.

V červenci 2025 se se stejným problémem do nemocnice vrátil znovu, tentokrát ale byl jeho stav už natolik vážný, že lékaři eXtra.cz nepovolili už ani natáčení v den jeho narozenin. Jiří sice srdnatě bojoval, ale v sobotu 26.července bohužel nakonec opustil náš svět.


Slova o smrti

Odešel člověk, jehož humor sice nemusel mít rád každý, ale zase byl jedním z posledních lidí, kteří znali prakticky celou elitu nejen českého herectví. Byl kamarádský a přátelil se se všemi hvězdami, na které pomyslíte, včetně zpěváka Karla Gotta, i těch, které jsou už desítky let v nebi. Byl chodící nepřebernou studnicí postřehů o každém, koho kdy měli diváci a posluchači v českém rybníčku rádi.

Jeden čas vystupoval na besedách s Jiřím Paroubkem (později litoval, že ho někdo kvůli tomu spojoval s politikou, i když ji nedělal) a také se nechal obalamutit některými médii, která z něj vytahovala moudra ohledně politické nebo sociální situace v ČR. „Když jsem to pak četl, vážně jsem působil jako nerudnej dědek, který pořád jen na něco nadává. Tak jsem to okamžitě utnul,“ vzpomínal pro našeho reportéra herecký bard, který se ve svých 84 letech konečně poprvé v životě naučil používat internet. Sledoval na něm nejen svoje staré zábavné scénky.

A bez mrknutí oka se bavil i o posledních věcech člověka.

„Vím, že jednou umřu a že jsem tomu blíž než dál. A jsem docela připravenej, i když se mi na světě líbí a chtěl bych tu ještě chvilku pobejt. Ale když už to musí přijít, tak moc prosím toho nahoře: Nenech mě trpět někde v eldéence. Ať radši zaklepu bačkorama ve spánku. Jít si lehnout a už se neprobudit, to by bylo svým způsobem krásný,“ dozvěděli jsme se, když jsme se s ním otevřeně bavili na téma jeho vlastní konečnosti…

Související články

Další články

Nejnovější kauzy