Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Zemřel Jeff Beck: Jeden z nejslavnějších kytaristů světa hrál s Jaggerem i Deppem

Kytarista Jeff Beck zemřel.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další fotografie
Úmrtí

Ve věku osmasedmdesáti let zemřel jeden z nejlepších kytaristů všech dob, Brit Jeff Beck. Držitel několika cen Grammy a člen rokenrolové síně slávy posouval hranice blues, jazzu a rock’n’rollu. Zemřel v úterý poté, co se „nakazil bakteriální meningitidou“, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Beckových zástupců, jak píše Česká tisková kancelář.

Fenomenální kytarista Jeff Beck vydal alba, jež žánrově sahají od blues, rocku a heavy metalu přes jazz fusion až po směs rocku s elektronikou. Zahrál si také na deskách řady jiných hvězd, mimo jiné Micka Jaggera, Tiny Turner, Stevieho Wondera, Rogera Waterse či ZZ Top.

„Jeff byl skvělý člověk a vynikající, geniální kytarista. Žádný další Jeff Beck už nikdy nebude,“ napsal na Twitteru Tony Iommi, kytarista skupiny Black Sabbath. Na Twitteru na něj zavzpomínal také Mick Jagger z Rolling Stones: Smrtí Jeffa Becka jsme ztratili úžasného muže a jednoho z nejlepších kytaristů na světě. Bude nám všem moc chybět.“

Spolupráce s dalšími legendami

Na scénu Beck vstoupil v roce 1965 jako člen legendární skupiny Yardbirds. Jejími dalšími členy byli Eric Clapton a pozdější kytarista skupiny Led Zeppelin Jimmy Page. V roce 1967 založil Beck s Ronem Woodem (od roku 1974 členem Rolling Stones) a Rodem Stewartem kapelu Jeff Beck Group, která se ale po dvou úspěšných albech rozpadla. Později kapelu stejného názvu založil s jinými hudebníky. Ve druhé polovině 70. let začal spolupracovat s Janem Hammerem, s nímž v roce 1980 nahrál desku There & Back.

Za Beckovo nejúspěšnější album bývá považována deska Flash z roku 1985, na níž je i instrumentálka Escape od Hammera, za niž Beck dostal v roce 1986 svou první Grammy. S novým tisíciletím pak hudebník vplul na vlnu elektroniky, jež mu vynesla třetí Grammy za píseň Dirty Mind z desky You Had It Coming (2001). Posledním studiovým albem Becka byla deska Loud Hailer z roku 2016.

V posledních letech spolupracoval a vystupoval mimo jiné i s hercem a hudebníkem Johnnym Deppem. Loni v létě společně vydali album s názvem 18.

Související články

Další články