Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Zemřel Jean-Paul Belmondo: Muži z Acapulca bylo 88 let

Jean-Paul Belmondo byl geniální herec a idol žen.
Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
Úmrtí

Světová kinematografie ztrácí hereckého velikána. Jean-Paul Belmondo, nejpopulárnější francouzský herec minulého století, zemřel v 88 letech. Informaci potvrdil agentuře Agence France-Presse hercův advokát.

Jean-Paul Belmondo zemřel v pondělí ve svém domě v Paříži. Legendě francouzského filmu bylo 88 let a v poslední době ho trápila řada zdravotních problémů. "Nějaký čas už byl hrozně unavený. Odešel poklidně," uvedl Belmondův právník Michel Godest.

Muž s přezdívkou Bébel byl nejpopulárnějším francouzským hercem minulého století. Věčný elegán a idol mnoha žen natočil 80 filmů a zanechal za sebou nezapomenutelné role, jako třeba ty ve snímcích Muž z Acapulca nebo například Zvíře. 

Ženy ho milovaly

Belmondo se narodil v roce 1933 v Neuilly-sur-Seine do rodiny francouzského sochaře Paula Belmonda a malířky Madeleine Reinaud-Richard. Studoval na umělecké konzervatoři, kde se mu ale příliš nedařilo. Spíš než k herectví tíhnul ke sportu, konrétně k boxu a fotbalu. Podobně, jako studia, byl rozpačitý i Belmondův začátek u filmu. Zahrál si totiž v roce 1957 ve snímku Pěšky, na koni a vozem, jeho scény ale nakonec byly vystřihnuty.

Začínající herec se ale nevzdal a v roce 1960 přišel zásadní zlom v jeho kariéře. Ve filmu U konce s dechem ztvárnil postavu Michela Poiccarda alias Laszla Kovacse a Belmondův výkon byl natolik oslnivý, že se stal hlavním představitelem francouzské nové vlny. Další role se tak jen hrnuly.

Belmondo v roce 1964 nezapomentulně ztvárnil Adriena Dufourqueta ve filmu Muž z Ria, čímž se etabloval mezi hvězdy akčních filmů. Pro jeho filmy byl typický i Bébelův nezapomenutelný humor a úměv, kterým dostal do kolen nejednu ženu. Belmondo tak oslnil například ve snímcích Velký šéf (1969), Muž z Acapulca (1973) nebo Zvíře (1977). Když ale bylo potřeba, uměl zahrát i na vážnější notu, což dokázal v nekompromisním thrilleru Profesionál (1981). 

Utrpěl mozkovou příhodu

S přibývajícími roky se začal Belmondo věnovat především divadlu. Ostatně v něm neměl tak náročné role. Oblíbený Francouz si totiž většinu kaskadérských scén točil sám. V roce 2001 ale postihla herce mozková příhoda, kvůli které přestal na dlouhé roky vystupovat na divadelních prknech i před kamerami.

V roce 2011 na Filmovém festivalu v Cannes obdržel Zlatou palmu za celoživotní dílo, konkrétně za „oslnivý talent a úspěšnou hereckou dráhu“. Belmondo byl také dvakrát ženatý a má tři děti, dvě dcery a jednoho syna.Související články

Další články