Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Zemřel Jan Kantůrek (†69), překladatel Zeměplochy od Terryho Pratchetta

Zemřel Jan Kantůrek.
Zemřel nejslavnější český překladatel Jan Kantůrek (†69). Obecně se zaměřoval na fantasy, science fiction, komiksy a westerny. Českým čtenářům se dostal do povědomí hlavně překlady Terryho Pratchetta a jeho románů z fiktivního světa Zeměplochy.

Jan Kantůrek zemřel ve věku devětašedesáti let. Byl překladatelem z angličtiny. Sám překládal nejen Terryho Pratchetta a jeho díla. Vzhledem k tomu, že se jednalo o science fiction, musel si Kantůrek navymýšlet spoustu výrazů. Především pokud šlo o romány z fiktivního světa Zeměplochy, píší Lidovky.cz.

Kantůrkovy kvality neocenila jen široká veřejnost, ale i sám slavný spisovatel. „Mé knihy jsou velmi dobře přeloženy do češtiny, protože z nějakého důvodu Britové a Češi sdílejí jednu věc – hrají si se slovy,“ pronesl Pratchett, který zemřel před třemi lety.

Kantůrek přeložil téměř sto knih. V roce 1995, 1997 a 1999 získal ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu pro nejlepšího překladatele.

Související články

Další články