Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Zemřel Ivan Král: Pro kapelu Lucie složil jeden z největších hitů, tu píseň zná každý

+ Další 2 fotografie
Včera večer všechny zasáhla smutná zpráva o odchodu slavného českého hudebníka. Ivan Král opustil hudební scénu v jednasedmdesáti letech. Proslavil se jako baskytarista skupiny Patti Smith Group a v Česku zabodoval jakožto producent. Pod jeho záštitou vznikla řada nezapomenutelných hitů.

Hudební svět zasáhla smutná zpráva o odchodu Ivana Krále. Slavný hudebník naposledy vydechl ve Spojených státech, kde dlouhé roky žil. Bylo mu 71 let. Informaci potvrdili organizátoři známého festivalu na facebookových stránkách Metronome Prague. „Je nám to strašně líto, ale bohužel musíme potvrdit informaci, že odešel Ivan Kral. Upřímnou soustrast rodině i blízkým přátelům,“ psalo se na sociální síti.

Ivan Král

Ivan Král se narodil 12. května 1948. V roce 1966 emigroval do New Yorku za rodiči, kde se i usadil. K hudbě měl vždycky blízko. Krátkou dobu působil v legendární skupině Blondie, odkud však brzy odešel. Nejvíce však proslul jako baskytarista skupiny Patti Smith Group v sedmdesátých letech 20. století. Objevil se také po boku světových hvězd jako je Iggy Pop či David Bowie.

Král byl skvělý i jako producent a skladatel. Počátkem devadesátých let se začal vracet do Československa a pokračoval tu v práci producenta. Spolupracoval například s Mňága a Žďorp, Garage nebo s Anetou Langerovou. Také hodně pomohl kapele Lucie. Složil pro ně jeden z jejich největších hitů, a to písničku Sen, kterou zná snad každý Čech.

Král byl také jedním z režisérů dokumentárního filmu The Blank Generation z roku 1976 a v roce 2001 byl nominován na Českého lva.

Související články

Další články