Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zemřel herec ze Spalovače mrtvol: Jiří Hálek se dožil úctyhodných 90 let

Zemřel herec ze Spalovače mrtvol: Jiří Hálek se dožil úctyhodných 90 let
Zdroj: profimedia.cz
legenda
Do hereckého nebe odešla další legenda. Ve věku 90 let zemřel Jiří Hálek, který si zahrál jak v oblíbené komedii Marečku, podejte mi pero! tak ve Spalovači mrtvol.

O hercově smrti informoval jeho přítel Václav Hanák. „Do hereckého nebe odešel kamarád, velký přítel počernického ochotnického divadla, Jiří Hálek,“ napsal Hanák na svém facebookovém profilu.

Pražský rodák Hálek, rodným jménem Hugo Frischmann, vystudoval DAMU a před kamerou se poprvé objevil ve snímku Křižovatka života (1948). V 50. letech působil v Městském divadle mladých v Ostravě (dnešní Divadlo Petra Bezruče) a poté sloužil základní vojenskou službu v armádním souboru Vítězná křídla. Po návratu z vojny získal krátké angažmá v Městském oblastním divadle v Mladé Boleslavi, odkud odešel do pražského divadla Paravan, z něhož v roce 1965 vznikl Činoherní klub.

Muž několika rolí

Na prknech Činoherního klubu Hálek účinkoval ve 41 divadelních hrách, známé jsou jeho role zejména v titulech Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Piknik, Bludiště či Hejtman z Kopníku, které režíroval spoluzakladatel divadla Ladislav Smoček. Se scénou Činoherního klubu se Hálek rozloučil v roce 2002.

Před kamerou se objevil ve vedlejších rolích ve snímcích Nejkrásnější věk (1968), Marečku podejte mi pero (1978), Vrchní, prchni! (1980) či Tři veteráni (1983). Zahrál si dokonce i ve slavném dramatu režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol

V kriminálním povídkovém filmu Motiv pro vraždu (1974) ztvárnil netypickou roli vyšinutého narkomana. Výraznější úlohy sehrál ve filmech Faunovo velmi pozdní odpoledne (1983) či Výbuch bude v pět (1984). V 80. a 90. letech dostával příležitost především v televizních inscenacích a seriálech, naposledy si zahrál v seriálu Černá sanitka (2008).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy