Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Zemřel herec Ladislav Mrkvička: Žokeje Janýra z Dobré Vody zničila Parkinsonova choroba

Zemřel herec Ladislav Mrkvička: Žokeje Janýra z Dobré Vody zničila Parkinsonova choroba
Zdroj: Showpix.cz
+ Dalších 10 fotografií
úmrtí
Český filmový svět zasáhla smutná zpráva, ve věku 81 let na věčnost odešel slavný herec Ladislav Mrkvička. Oceňovaného umělce, kterého si diváci pamatují například jako žokeje Janýra ze seriálu Dobrá Voda, v posledních letech jeho života zrazovalo zdraví. Trpěl Parkinsonovou chorobou, depresemi, nechodil do společnosti a návštěvy přijímal jen sporadicky. O jeho skonu informoval web iDnes.cz.

Ladislav Mrkvička se narodil 2. února 1939 v Praze. Po základní škole začal studovat gymnázium, kde se zamiloval a navázal vztah s dívkou, která se stala herečkou. To pro něj bylo impulsem k rozhodnutí věnovat se herecké kariéře.

Několikrát se přihlásil na DAMU a úspěšně absolvoval roku 1962. Své první angažmá získal v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, kde dostával velké role. V tomto divadle byl celých 5 let a v roce 1967 přešel do Klicperova divadla v Hradci Králové, odkud o rok později utekl do Divadla S. K. Neumanna v Libni, dnes známého jako Divadlo Pod Palmovkou.

Filmy a seriály Ladislava Mrkvičky

Před kamerou se Mrkvička poprvé objevil v menší roli ve filmu Romeo, Julie a tma z roku 1959, tedy ještě během svých studií. Během jeho divadelní kariéry se mu nabídky na natáčení filmů jen hrnuly a právě proto nakonec odešel do Prahy, kde měl dostatek času i možností divadlo a natáčení skloubit.

Ladislav se objevil v mnoha slavných filmech, například ve snímku Metráček, Jako malé děti, Zlodějská komedie a Kdo přichází před půlnocí. Často obsazoval i role ve starších televizních pohádkách, které většina dnešních dětí nezná, mezi takové patří kupříkladu Honza a tři zakleté princezny.

Nejvíce se herec do paměti diváků zapsal v seriálech, ztvárnil například poručíka Stejskala v kriminálce 30 případů majora Zemana, žokeje Janýra v seriálu Dobrá Voda a lidé si ho oblíbili i v jeho posledním seriálu Policie Modrava, kde si zahrál učitele Kintzla.

Ocenění

Ladislav Mrkvička se během své kariéry dočkal řady významných ocenění. Roku 2012 mu byla udělena Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. O tři roky později mu Nadace Život umělce udělila Cenu Senior Prix za celoživotní mistrovství.

Po premiéře dramatu Staříci v roce 2019, který byl Ladislavovým posledním snímkem, se Mrkvička dočkal i ceny Thálie, kterou získal za celoživotní mistrovství v oboru činohra. Oceněn byl i Českým lvem v kategorii Vedlejší herec.

Ladislav Mrkvička, ženy a děti

Herec byl celkem dvakrát ženatý. Jednou s Ivanou Kopeckou, v níž se rozvedl koncem 80. let, podruhé pak s Alenou Kotibovou. Dětí po Mrkvičkovi na tomto světě zůstalo celkem 5, on sám osobně si myslel, že jim nebyl dobrým otcem.

Parkinsonova choroba

O špatném zdravotním stavu Ladislava Mrkvičky se spekulovalo už v roce 2018 a herec později přiznal, že se potýká s Parkinsonovou chorobou. V důsledku toho začal bojovat i s depresemi, zákeřná nemoc totiž napadá mozek, člověka oslabuje fyzicky a postupem času i po psychické stránce.

Mrkvičkovi lékaři diagnostikovali i nemoc zvanou polymyalgia rheumatica, která postihuje klouby, šlachy i svaly a souvisí s ní obrovské bolesti. Už své 80. narozeniny slavil jen v kruhu rodiny a následně odmítal přijímat návštěvy i telefonní hovory. Po filmu Staříci oznámil konec kariéry a převážnou většinu svého času trávil sám doma.

Petr Švancara se opřel do Novotného a Survivoru: Kvůli genderovému pravidlu si nebral servítky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy