Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Zemřel dvorní fotograf Karla Gotta. Stanislav Tereba (†85) se znal s Mistrem od začátků jeho kariéry

Stanislav Tereba: Zemřel dvorní fotograf Karla Gotta
Zdroj: profimedia.cz/se souhlasem rodiny S. Tereby/koláž Extra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
úmrtí

Český mediální rybníček v úterý zasáhla smutná zpráva. Zemřel dvorní fotograf Karla Gotta. "Dnes, 17. ledna 2023, nás v odpoledních hodinách opustil Stanislav Tereba ve věku 85 let," uvedla rodina na Facebooku. Tereba začínal focením sportovního vybavení. Jeho snímky získaly několik cen včetně World Press Photo.

Dvorní fotograf Karla Gotta zemřel. Informovala o tom jeho rodina na facebookových stránkách. "Dnes, 17. ledna 2023, nás v odpoledních hodinách opustil Stanislav Tereba ve věku 85 let. Manžel, tatínek, dědeček, bratr a jeden z nejlepších fotografů své doby," napsali pozůstalí na Facebooku.

Tereba se původně věnoval sportovní fotografii. Po vyučení fotografem začínal podle webu World Press Photo focením sportovního vybavení. Následně pracoval třicet let pro deník Večerní Praha. V médiích zůstal i poté, pracoval také jako fotograf na volné noze.

Za svůj život získal několik cen. Hlavní ocenění World Press Photo získal v roce 1959 za snímek fotbalového brankáře Miroslava Čtvrtníčka s názvem Brankář v dešti.

Vyfoť nám takového zubatého kluka

Karla Gotta vyfotil Tereba poprvé v legendární pražské kavárně Vltava v roce 1961 „Šel jsem tehdy udělat pro kulturní rubriku Večerní Prahy fotografii ze soutěže Hledáme písničku pro všední den. Vedoucí kulturní rubriky redakce mi tehdy řekl - Stanislave, dojdi do Revoluční ulice, do kavárny Vltava, je tam nějaká pěvecká soutěž. Vyfoť tam takového hubeného a zubatého kluka, který zpívá, jako kdyby ho někdo škrtil. Určitě ho nepřehlédneš. A kdyby, tak se tam zeptej. Jmenuje se Karel Gott,“ zavzpomínal pro Blesk Tereba s tím, že Gotta nepřehlédl.

O dva dny později fotograf přinesl zpěvákovi pět fotografií. „První jeho slova byla, jak jsem to udělal, že jsou fotografie tak čisté a pěkné… Potom poručil sedmičku frankovky a ťukli jsme si napřed na zdraví, aby mu to dlouho a dobře zpívalo, pak aby mně to dlouho fotografovalo a nakonec na tykání. Mně bylo tenkrát třiadvacet let a čtyři měsíce, Karlovi bylo za dva měsíce třiadvacet,“ řekl Tereba v autobiografické knize Profotografovaný život. Jejich přátelství trvalo až do Gottovy smrti.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy