Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Zemřel divadelník Jiří Srnec (†90): Všechny jeho děti se potatily

Zemřel český divadelník, hudební skladatel a manažer Černého divadla Jiří Srnec.
Zdroj: Profimedia
Náhlá smrt

Ve věku 90 let zemřel v neděli divadelník a výtvarník Jiří Srnec, zakladatel Černého divadla, s nímž sklízel úspěchy od 60. let. O jeho úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Jeho tři děti působí na různých pozicích jak v Černém divadle, tak i v plzeňském Divadle J. K. Tyla.

Černé divadlo využívá toho, že na zatemněném jevišti nejsou vidět černě odění herci, ale jejich rekvizity ano. Srncovo divadlo počátkem 60. let vzniklo v rámci tehdejší divadelní avantgardy. Mezi nejznámější Srncovy inscenace patří Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů nebo Bílý pierot v černém.

Srnec spolupracoval i s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a státní operou v Mnichově. Na počátku 90. let založil a vedl soubor Imaginativ Praha. V roce 2011 obdržel od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy. V roce 2018 mu byla udělena Cena Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.

Jeho divadlo vystupovalo po celém světě

Jiří Srnec se narodil 29. srpna 1931, vystudoval Státní odbornou školu grafickou, na Státní konzervatoři v Praze obor klavír a oddělení lidových nástrojů. V této době již také psal vlastní hudbu a chodil na soukromé hodiny skladby. Své vzdělání zakončil studiem na Loutkářské fakultě DAMU. Už v posledním ročníku DAMU pracoval s principem černého kabinetu a posléze založil vlastní soubor, s nímž tyto postupy rozvíjel.

Manažersky se nově vzniklého souboru ujal Jiří Vyskočil z Divadla Na zábradlí a prosadil jeho vystoupení na skotský festival v Edinburghu v roce 1962, čímž odstartoval světovou slávu nově vzniklého Černého divadla Jiřího Srnce.

Divadlo vystupovalo po celém světě, uskutečnilo více než 300 zahraničních turné v sedmi desítkách zemí a má na kontě účast na 77 divadelních festivalech.

Osobní život

Jiří Srnec byl od roku 1981 ženatý s tanečnicí a herečkou Danou Srncovou. Společně mají tři děti, přičemž všechny nějakým způsobem působí v Černém divadle Jiřího Srnce. Prvorozený syn Jiří Aster Srnec je manažerem, Adéla Srncová se zabývá choreografií, taneční improvizací a výrazovým tancem a nejmladší dcera Anna Srncová je členkou souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Související články

Další články