Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Zemřel bývalý senátor a představitel JZD Slušovice František Čuba (†83): Podlehl dlouhodobé nemoci

+ Další fotografie
Smutná zpráva
Ve věku 83 let po dlouhém boji s nemocí zemřel bývalý senátor a představitel JZD Slušovice František Čuba. Deníku Právo informaci potvrdil jeho spolupracovník Milan Kristek.

Český agronom, pedagog a někdejší předseda JZD Slušovice František Čuba zemřel v pátek po sedmé hodině večerní. Na vině byly zdravotní problémy, se kterými se potýkal od poloviny roku 2016. V letech 2012 až 2016 působil jako zastupitel a člen Rady Zlínského kraje, od roku 2013 byl poradcem prezidenta republiky pro oblast zemědělství a hospodářství. V říjnu 2014 byl jakožto člen SPO zvolen senátorem. Od roku 2016 se kvůli nemoci neúčastnil jednání senátu, na mandát pak rezignoval v únoru roku 2018.

V letech 1963 až 1990 působil František Čuba jako předseda JZD Slušovice, z družstva v té době udělal výdělečný podnik s obratem několika miliard korun. Zavedl inovativní systém řízení související především se stimulačními faktory. Tehdejší pracovníci Čubu popisují jako vizionáře a geniálního podnikatele. Ve funkci předsedy JZD se setkal i s Donaldem Trumpem.

V roce 1990 se měl Čuba s dalšími spolupracovníky údajně dopustit protiprávního jednání tím, že bez souhlasu Státní banky československé umožnili ve vnitropodnikové bance družstva vznik soukromých kont i pro klienty, kteří nebyli členy družstva. V roce 1998 mu za to byl uložen trest odnětí svobody na jeden rok s tříletou podmínkou, Čuba se odvolal a v roce 2000 byl obžaloby zproštěn.

Za svůj život posbíral František Čuba spoustu ocenění, jako například medaili Za službu vlasti v roce 1962, následně v roce 1978 státní vyznamenání Za vynikající práci, v roce 1986 Řád práce, v roce 1989 titul Hrdina socialistické práce a nakonec roku 2013 se ho prezident Miloš Zeman, jeho dlouholetý přítel, vyznamenal medailí Za zásluhy.

Mohlo by vás zajímat

Další články