Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Kobe Bryant koronavirus Čína Počasí

Nejnovější kauzy

Zemřel bývalý šéf OSN Kofi Annan (†80): Nositel Nobelovy ceny za mír podlehl krátké nemoci

Kofi Annan podlehl krátké nemoci.
Bývalý generální tajemník OSN a držitel Nobelovy ceny za mír z roku 2001 Kofi Annan zemřel. Jako první smutnou zprávu v sobotu přinesla stanice BBC. Potvrdili ji i Annanovi blízcí spolupracovníci.

Kofi Annan, první Afričan, který stanul v čele Organizace spojených národů, zemřel. OSN šéfoval v letech 1997 až 2006 a za své zásluhy v roce 2001 obdržel Nobelovu cenu míru.

Smutnou zprávu v sobotu ráno potvrdila Nadace Kofiho Annana. Ghanský diplomat zemřel po prodělání „krátké nemoci“.

Do OSN přišel už jako čtyřiadvacetiletý, cesta do vrcholných struktur mu trvala 35 let. Stal se sedmým generálním tajemníkem OSN a organizaci šéfoval po dvě funkční období. Snažil se především o reformy zkostnatělých byrokratických struktur organizace, zejména v Africe se pak zaměřoval na boj s virem HIV.

Po skončení mandátu se věnoval své nadaci cílené na mezinárodní rozvoj. Bohužel neúspěšně se snažil o ukončení občanské války v Sýrii, v roce 2016 stanul v čele komise OSN bdící nad jednáním Bangladéše s Barmou o rohingských uprchlících.

Související články

Další články