Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Lucie Vondráčková (zpěvačka)

Nejnovější kauzy

Zemřel bývalý kubánský vůdce Fidel Castro: Bylo mu 90 let

Fidel tehdy a na jaře letošního roku.
+ Další fotografie
Zemřel vůdce kubánské revoluce, který poté zůstal v čele země skoro 50 let. Fidelu Castrovi bylo 90 let a jeho skon potvrdil bratr Raul. Revolucionář si svou smrt předpověděl na poslední veřejné akci, které se zúčastnil. "Za pár měsíců zemřu," říkal v dubnu.

Fidel měl v posledních letech mnoho zdravotních problémů a v roce 2006 ho ve vedení země vystřídal bratr Raul. Právě ten potvrdil v kubánské televizi třesoucím se hlasem jeho smrt. Tělo má být zpopelněno v sobotu ráno.

Castro je známý hlavně jako revolucionář a nakonec se stal prezidentem i premiérem své země. Chtěl zlepšit školství, zavést bezplatný zdravotní servis a zmodernizovat zemědělství. Jenomže jeho změny po vzoru Sovětského svazu přinášely i negativní stránky.

Porušování lidských práv, pronásledování opozičních politiků, tvrdá cenzura tisku a vše vyústilo v zákaz emigrace. Chudobě nakonec zabránit nedokázal.

Zdravotní problémy měl od roku 2006, kdy podstoupil operaci trávicího traktu. O rok později se začalo spekulovat o rakovině, ta ale nikdy prokázána nebyla, Raul držel informace o zdravotním stavu svého bratra pod pokličkou.

Mohlo by vás zajímat

Další články