Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zemřel americký spisovatel Winston Groom (†77), autor světoznámé předlohy Forresta Gumpa

Tom Hanks a Robin Wright ve snímku Forrest Gump.
Zdroj: Se souhlasem Paramount Pictures
Forrest Gump
Amerika přišla o jednoho z nejvýraznějších spisovatelů. Winston Groom se proslavil především svou knihou Forrest Gump, která se stala předlohou pro světově proslulý film ověnčený šesti oscary. Autor zemřel ve středu večer ve věku 77 let. Rodina důvod smrti nezveřejnila.

„S hlubokým zármutkem oznamuji úmrtí našeho drahého přítele Winstona Grooma,” napsala na Facebook starostka města Fairhope, ze kterého Groom pocházel, Karin Wilsonová. Ta byla o smrti známého autora informována jeho rodinou, na co ale spisovatel zemřel, starostka netuší. Ví jen, že zemřel ve středu večer.

Groom po dostudování alabamské univerzity v roce 1965 narukoval do armády. V té sloužil 4 roky a byl nasazen i ve válce ve Vietnamu. Ze svých vlastních zkušeností pak čerpal v knize Forrest Gump, jejíž část se odehrává právě v asijské zemi. Po návratu do Ameriky psal pro list The Washington Star, následně se začal věnovat spisovatelské činnosti.

Proslavil ho Forrest Gump

Autorovým největším bestsellerem byl nepochybně Forrest Gump. Světově proslulá kniha z roku 1986 vypráví příběh prostoduchého muže, který se podívá do Vietnamu, Bílého domu a přeběhne celou Ameriku. Dílo ale pravděpodobně nejvíce proslavil až film Roberta Zemeckise z roku 1994, ve kterém si titulní postavu zahrál Tom Hanks. Snímek získal šest Oscarů, včetně toho za nejlepší film.

„Alabama přišla o jednoho z našich nejnadanějším spisovatelů. Ačkoliv se na něj bude vzpomínat, protože napsal Forresta Gumpa, Winston Groom byl talentovaný novinář a významný autor (publikací) o americké historii,” uvedla guvernérka Alabamy Kay Iveyová, podle které na Grooma čtenáři nikdy nezapomenou, protože si ho budou neustále připomínat jeho tvorbou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy