Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Zemětřesení na Ostravsku: Obyvatele vzbudily otřesy půdy o síle 3,2 stupně!

Hasiči nemuseli vyjíždět ke škodám.
Zdroj: Profimedia
Obyvatele ostravského regionu překvapilo v brzkých ranních hodinách zemětřesení o síle 3,2 stupně. Otřesy půdy měly takovou sílu, že lidem v postižené oblasti řinčely sklenice. Naštěstí k větších škodám nedošlo. K podobnému jevu dochází jednou za desítky let. Zemětřesení jsou následkem dlouhodobé těžby černého uhlí, která přispěla k narušení zemské kůry.

„Zachytili jsme zemětřesení o síle zhruba 3,5 magnituda, což je na tuhle oblast poměrně vzácné. Epicentrum je někde u Hlučína – na půl cesty mezi Opavou a Ostravou. V této oblasti jde zkrátka o velmi zajímavý a vzácný jev," řekl serveru iDNES.cz Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR s tím, že zemětřesení mělo hloubku kolem 12 km.

„U slabších jevů není navázání na Richterovu stupnici jednoduché. Zaznamenaly ho všechny české stanice – i ta v Praze či v Kašperských Horách,“ dodává ředitel Geofyzikálního ústavu Aleš Špičák.

Obyvatelům dané oblasti řinčely sklenice, chvěly se postele a svědci měli pocit, jako by venku něco explodovalo. Naštěstí nebyla v důsledku zemětřesení hlášena žádná nehoda a nedošlo k vážnějším škodám. Hasiči museli pouze uklidňovat volající na tísňových linkách.

Související články

Další články