Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zeměpisné okénko Andreje Babiše: Cheb znalecky umístil do Královehradec­kého kraje

Zdroj:
ČAU LIDI
Premiér Andrej Babiš by si měl doplnit vzdělání v zeměpisu. Ve svém pořadu Čau lidi, který každou neděli publikuje na svých sociálních sítích, spletl polohu města Cheb. To má v současnosti velmi vytíženou nemocnici a řeší se přesun pacientů někam jinam. Babišova chyba se stala hitem na sociálních sítích.

Český předseda vlády Andrej Babiš (66) ve svém každotýdenním formátu Čau lidi hned dvakrát zaměnil polohu města Cheb. Zasadil ho do Královéhradeckého kraje, město přitom leží v kraji Karlovarském. Premiér město zmínil v kontextu toho, že není potřeba převážet pacienty z přetížené chebské nemocnice do blízkých nemocnic v Německu, a že se kvůli tomu nemusí psát petice. Vláda transport pacientů za hranice již několikrát odmítla, dává přednost převážení pacientů do nemocnic v České republice. A to i když jde třeba o transport vrtulníkem na Vysočinu.

„My máme národní dispečink lůžkové péče. Tady byla velká debata, a týká se to hlavně Královéhradeckého kraje, kde vznikl velký problém v Chebu. Ten národní dispečink lůžkové péče funguje. Od 20. ledna za posledních deset dní ten národní dispečink přeložil z Královéhradeckého kraje 28 pacientů, z toho speciálně z Chebu 23. Tak já nevím, proč stále někdo dělá petice a vyzývá, že to máme řešit v Německu. Je to nesmysl. My máme, ano, v rámci JIP lůžek celkovou kapacitu volných lůžek 1 015. Ano, Karlovy Vary mají jenom tři lůžka. To je pravda. Proto to řešíme.“ řekl Babiš.

Na sociálních sítích se dočkal řady reakcí. „Cheb je 33. největším městem republiky, žije v něm 32 tisíc lidí. Opakovaně jste ho navštívil. O to více je smutné, když evidentně vůbec netušíte, kde leží,“ vyjádřil se chebský starosta Antonín Jalovec (VPM). Pod příspěvkem se pak premiér dočkal od komentujících řady posměšků. „Ráda panu premiérovi zašlu mapu Česka. A možná raději i globus!“ nebo „Tak bychom snad měli být rádi, že Cheb není v kraji, který je historicky nejhorší ve všem,“ baví se další z diskutujících, která tak parafrázuje nedávná premiérova slova, kdy nazval Karlovarský kraj historicky nejhorším ze všech.

Video se dočkalo reakce i od Libora Duška, jednoho z iniciátorů petice o převozu pacientů do nedalekého Německa, kterou podepsalo okolo dvou a půl tisíce lidí, a to včetně Stanislava Adamce, primáře interního oddělení nemocnice v Chebu. „Primář, který v chebské nemocnici dennodenně řeší selekce pacientů. To znamená případy, kdy se musí rozhodovat, komu z pacientů poskytne adekvátní péči, a komu naopak ne. Koho možná nechá i zemřít,“ tvrdí Libor Dušek.

Přitom nezpochybňuje, že část pacientů je skutečně převážena z chebské nemocnice jinam po republice. „Problém je, že to nestačí. A my nechceme nic víc, než aby česká vláda požádala oficiálně a formálně německou stranu o spolupráci." A dodává, že nedaleko Chebu je několik německých nemocnic s volnými covidovými lůžky a lůžky intenzivní péče. „Až budete příště mluvit o Chebu, zjistěte si dostatek informací. Zjistěte si, kde Cheb leží. A zjistěte si, jaká je realita. Rádi vás tady uvítáme. Cheb leží na západě, v Karlovarském kraji, v nejhorším kraji ze všech, alespoň tedy podle vás,“ říká Dušek.

Související články

Další články