Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Zemědělci ve stresu: Pokud v květnu nezaprší, hrozí opět EXTRÉMNÍ sucho a teplo

Předpověď
Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu nás v květnu nečekají žádné teplotní extrémy. Spíše se můžeme těšit na průměrné teploty kolem 19 stupňů. Květen je také měsícem, který by měl rozhodnout, jestli nás letos bude opět sužovat sucho a teplo.

Předpokládá se, že období od 29. dubna do 26. května 2019 bude teplotně průměrné až slabě podprůměrné. První týden bude teplotně podprůměrný, minimální noční teploty budou klesat většinou na 7 až 3 °C a maximální denní budou stoupat na 12 až 16 °C.

Další týdny budou teplotně v normálu s týdenním průměrem nejnižších nočních teplot kolem 8 °C a týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem 19 °C. Období jako celek by mělo být srážkově průměrné. Průměrné týdenní úhrny se budou pohybovat od 12 do 20 mm. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

Dlouhodobý průměr teploty v období mezi 29. dubnem a 26. květnem je v ČR 13,4 stupně Celsia. Nejteplejší byl rok 2002 s průměrem 16 stupňů, naopak v roce 1991 to bylo pouze 8,9 stupně.

Ředitel ČHMÚ Mark Rieder pro server lidovky.cz prozradil, že srážky v nadcházejících týdnech rozhodnou o tom, jaké letos bude sucho. Pokud zaprší, ty nejhorší prognózy by se podle něj nemusely naplnit.

Rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička bije na poplach. Podle něj chybí v krajině téměř roční úhrn srážek a předpokládá, že i letošek bude extrémně suchý a teplý. "Pokud bude tento stav pokračovat, dopady na zemědělskou produkci, kondici lesů i stav vodních toků budou tvrdé, řekl.

Mohlo by vás zajímat

Další články