Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Země se vzdálí od Slunce: Dalších 11 let nebude dále, co to pro nás znamená

Země se dostává nejdále od Slunce na začátku července.
Zdroj: Pixabay
astronomie

Země a my všichni na ní se dostaneme v úterý 6. července 2021 nejdále od Slunce. Jde o největší vzdálenost od Slunce, ve které se ocitáme na následujících 11 let. Ovlivní to nějak naše životy, nebo se jedná jen o zajímavý astronomický jev?

Planeta Země se dostává nejdále od Slunce pravidelně na začátku července. Zpravidla to bývá kolem 4. července, ovšem letos tento jev nastane až 6. července. V 0:00 hodin středoevropského času nás bude od Slunce dělit závratných 152 100 532 km. Dále bude až za 11 let.

Dne 5. července 2032 bude pak od nás Slunce vzdálenější ještě o dalších zhruba 3 tisíce km, což v astronomických měřítkách není až tak závratné číslo. Dlužno dodat, že tato vzdálenost se udává mezi geometrickými středy Země a Slunce. Nejdále bylo v poslední době Slunce dne 4. července 2019, kdy tato vzdálenost činila 152 104 284 km.

Nebeskou podívanou nečekejte

Právě proto, že se nejedná o kdo ví jak velké rozdíly, nebude tento jev jakkoliv pozorovatelný a neměl by nás nijak ovlivnit. Jde tedy pouze o zajímavost. Že tento jev na pozorování vliv nemá, to nám potvrdil pracovník teplické hvězdárny Radim Neuvirt: „To vliv nemá, léta jsou tu chladnější než na jižní polokouli, kdy je planeta ke Slunci blíž. Možná menší příliv, ale asi neznatelně. To je jako s Měsícem, někdy je v přízemí, někdy v odzemí.“

Mnohem zajímavější si bude počkat na konjunkci Venuše s Marsem, ke které dojde 13. července, či na noc z 12. na 13. srpna, kdy oblohu prozáří Perseidy.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy