Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Zemanovo vánoční poselství: Chválil nízkou nezaměstnanost, lidem popřál bolest

Zdroj: ČT 1
poselství
Prezident Miloš Zeman (75) letos už posedmé předal národu své vánoční poselství. Stejně jako loni se hlava státu chválila a vytýkala. Na zámku v Lánech vyzdvihl nízkou míru nezaměstnanosti, stabilní ekonomický růst, nízký státní dluh a například i růst průměrné mzdy a starobních důchodů. Nechyběla ale ani kritika.

Prezidentovo vánoční poselství přenášely všechny velké komerční i veřejnoprávní televize, rozhlas a ČTK. Prezident kvůli poselství přerušil dovolenou, kterou měl naplánovanou od 16. prosince až do konce roku.

Zeman (75) se ve svém poselství dotkl tématu bytové politiky a nového stavebního zákona, který je poměrně dost kritizován. Návrh vlády premiéra Andreje Babiše se setkává podle Zemana především s kritikou od těch, kteří k pomalosti přispívají. „Zrychlení stavebního řízení je nutnou, nikoli jedinou podmínkou,“ vybídl prezident úřady ke zrychlení.

K pomalosti úřadů se Zeman vrátil i v oblasti justičního systému. „Pomalost soudních řízení, pomalost stavebních řízení, pomalost výstavby dopravní infrastruktury,“ promluvil prezident o odvětvích, která je zapotřebí zrychlit.

Na závěr popřál lidem bolest. „Ale víte, jakou bolest? Takovou bolest, o které mluvil Tomáš Masaryk, když řekl: Myšlení bolí. Chtěl bych vám všem popřát, abyste i nadále byli svobodnými osobnostmi, které si vytvářejí svůj vlastní názor a nenechají se nikým manipulovat.“

Podle něj si lidé mají vážit sami sebe z důvodu, že mají vlastní informovaný názor. „Ti, kdo na sociálních sítích někdy zlostně nadávají, aniž by měli argumenty, nejsou partnery pro tuto diskuzi. Ale naše diskuze by měla probíhat mezi různými názorovými skupinami a nikoho bychom z této diskuze neměli předem vylučovat,“ uvedl.

Celkově se ale Zemanovo poselství neslo v pozitivním duchu a prezident neopomenul zmínit hlavní témata, která aktuálně hýbou Českou republikou.

Související články

Další články