Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Zeman vyznamená kámošku, co ho podporovala při kandidatuře a za totáče donášela na Wericha

Miloš Zeman a jeho kamarádka Jitka Frantová Pelikánová.
Zdroj: reprofoto youtube.com
Československá herečka Jitka Frantová Pelikánová (83) dostane od Miloše Zemana (71) v den státního svátku 28. října státní vyznamenání. Jenže zase to má háček. Nejenže je to Zemanova kamarádka, která ho veřejně podporovala při kandidatuře na prezidenta, web Aktuálně.cz přišel s tím, že Frantová v 60. letech spolupracovala se Státní bezpečností a donášela na svoje kolegy včetně Jana Wericha. Hradu je to pochopitelně fuk.

Z dokumentů archivu bezpečnostních složek podle Aktuálně.cz vyplývá, že vdova po vysokém funkcionáři KSČ a řediteli tehdejší Československé televize Jiřím Pelikánovi donášela na české divadelníky. „V archivu se dochovala jen část operativního svazku, z něhož vyplývá, že Jitka Frantová v roce 1961 souhlasila s nabídkou spolupráce se Státní bezpečností,“ uvedl historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

StB ji dokonce několikrát poslala na sledovačku do zahraničí, kde špehovala lidi žijící v exilu. „A pracovníci StB si ji ve svodkách pochvalovali jako oddanou a iniciativní spolupracovnici,“ píše Aktuálně. cz.

Spolupráce Frantové s StB skončila, když začala žít s Pelikánem. Podle webu vnitřní směrnice StB zakazovaly, aby pro ni pracovali lidé blízcí stranickým kádrům.

Po pražském jaru 1968 byl Pelikán z funkce odvolán a přeložen na nižší diplomatický post do Itálie. O rok později manželé v Itálii požádali o politický azyl.

Nic z výše zmíněného ovšem Hradu nevadí (ačkoli na jaře Zeman odmítl jmenovat profesorem Ivana Ošťádala kvůli jeho spolupráci s StB). „Neexistuje žádný důvod pro přehodnocení stanoviska pana prezidenta. Paní Jitka Frantová Pelikánová si zaslouží úctu a pan prezident se těší na shledání při slavnostní chvíli ve státní svátek,“ reagoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Komedie s udělováním státních vyznamenání se tedy zase opakuje.

„Prezident státu by měl být člověk, který pro republiku už někdy něco vykonal,“ řekla v propagačním videu k Zemanově kandidatuře Frantová. To my si myslíme taky, ale také si myslíme, že i státní vyznamenání by měli dostávat lidé, kteří pro republiku a její občany něco vykonali. Co pro Česko udělala paní Frantová, kromě toho, že svým kolegům z branže svého času znepříjemňovala život? Aha! Nevíme, jak vás, ale nás napadá hned seznam lidí, kteří by si vyznamenání zasloužili víc než paní Frantová. Bohužel mají oproti ní jednu podstatnou nevýhodu. Nejsou Zemanovi přátelé.

Mimochodem na video, kde Frantová podporuje Zemana, se můžete podívat zde:

Související články

Další články