Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Zeman vetoval zákon o střetu zájmů, nechce omezit Andreje Babiše!

Zeman vetoval zákon o střetu zájmů, který by omezil i ministra financí
Andreje Babiše.
Zdroj: profimedia.cz
Poslanci předložili prezidentovi Miloši Zemanovi novelu zákonů o střetu zájmů, které se také říká "lex Babiš". Ta by omezila mimo jiné i ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. Zeman ale tento zákon vetoval a poslancům ho vrátil zpět.

Prezident Miloš Zeman (72) vrátil poslancům novelu zákona o střetu zájmů, které se říká také „lex Babiš“. Tento zákon by omezil i ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. Zeman ale nic nepodepsal a poslancům ho vrátil zpět. Ještě mají ale možnost ho přehlasovat. Podle ministra pro legislativu Jana Chvojky na to totiž potřebují 101 hlasů, a to by prý neměl být velký problém.

Politici se rozdělili na dva tábory. Někteří si myslí, že Zeman zákon vetoval hlavně kvůli tomu, že si s Andrejem Babišem rozumí a poslední dobou se hodně sbližují. Jiní si zase myslí, že jako prezident na to má právo. Fiala, Kalousek a Bělobrádek chtějí veto přehlasovat.

„Převážila snaha ovlivnit volnou soutěž politických stran, na které je za podmínek podle čl. 5 Ústavy ČR založen politický systém,“ napsal do zdůvodnění svého veta Zeman.

"Příkazy a zákazy obsažené v § 4a až 4c zasahují do svobody jednotlivce a jeho základních práv, a protože i Poslanecká sněmovna je vázána Ústavou ČR, je v tomto případě namístě (…) dovodit, jak to standardně činí i Ústavní soud, jedno ze základních pravidel fungování státní moci, kterým je zásada proporcionality přiměřenosti v širším smyslu, která zahrnuje principy vhodnosti, potřebnosti a přiměřenosti v užším smyslu a z těchto hledisek namítanou právní úpravu posoudit,“ napsal poslancům.

Babiš je prostřednictvím Agrofertu vlastníkem mediálního domu MAFRA, kam patří i portál iDnes.cz, deníky MF Dnes, Lidové noviny a Metro. Vlastní také hudební stanici Óčko a Rádio Impuls.

Zákon o střetu zájmů se týká firem, kde má člen vlády podíl větší než 25 procent. Ve společnostech, které vydávají noviny, televizích a rozhlasech by neměl moci mít ani jedno procento.

"Rozhodnutí prezidenta Zemana vetovat novelu zákona o střetu zájmů dokládá jeho sbližování s Andrejem Babišem. Zákon o střetu zájmů je potřeba. Dosud nikdy nedocházelo k takovému zneužívání výkonné moci k podpoře vlastního podnikání, jako se to děje nyní,“ řekl portálu iDnes.cz na prezidentův krok šéf opoziční ODS Petr Fiala.

Související články

Další články