Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Zeman v nemocnici: Srší vtipem a směje se zprávám o své smrti, tvrdí Vondráček

Prezident Miloš Zeman v roce 2021.
Zdroj: Profimedia
prezident

Prezident Miloš Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který prezidenta navštívil spolu s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem v Ústřední vojenské nemocnici. Samotná hospitalizace není podle Vondráčka důvodem pro převod prezidentových pravomocí.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček po návštěvě Ústřední vojenské nemocnicie sdělil, že prezident Miloš Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu. Zeman dnes v nemocnici podepsal rozhodnutí, kterým svolal zasedání nové Sněmovny na pondělí 8. listopadu. Dokument Vondráčkovi osobně předal. "Měl jsem možnost si s panem prezidentem popovídat. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný. Samozřejmě je nemocný, takže leží na jednotce intenzivní péče," řekl Vondráček, podle kterého šlo o příjemné a lidské setkání.

"Mohu vyvrátit všechny spekulace o tom, že by jeho (Zemanův) stav byl tak vážný, že by nebyl schopen se nějak orientovat. Svůj úkon (podpis rozhodnutí) provedl naprosto jasně," pokračoval Vondráček. Prezident mu podle něj říkal, že sleduje dění, každý den dělá monitoring. "Nejvíce ho baví zprávy o tom, že zemřel. Takže humor ho neopustil," podotkl předseda Sněmovny

Podle Vondráčka Zeman také potvrdil, že až bude na běžném nemocničním pokoji, je připraven se ještě v nemocnici setkat s jednotlivými aktéry povolebního vyjednávání.

Hrad čelí dlouhodobé kritice kvůli informování o prezidentově zdravotním stavu. Na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se už dříve obrátil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Chce vědět, jaká je prognóza dalšího vývoje Zemanova zdraví. Podle některých politiků by se parlament měl zabývat tím, zda prezidenta nezbaví pravomocí pro neschopnost zastávat úřad. Podle některých ústavních právníků by ale byl takový postup několik dní po začátku hospitalizace předčasný.

Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v neděli. Podle vyjádření prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala byly důvodem komplikace provázející chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas.

Související články

Další články