Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Zeman slíbil Babišovi milost: Když do toho budou vrtat, zastavím je. Opozice je v šoku!

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
Skandál!
Andrej Babiš (65) je kvůli Čapímu hnízdu z obliga, Miloš Zeman (74) mu totiž slíbil abolici, tedy zastavení trestního řízení. Své ústavní právo by prezident použil v případě, že by "do toho zase začali vrtat". Rozhodnout o zrušení premiérova stíhání ještě může nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (46). Opozice je z prezidentových slov v šoku, podle některých politiků jsou jeho výroky skandální.

Co rok, to jiný názor Miloše Zemana (74). Ještě loni prezident tvrdil, že by se abolicí ztrapnil, a tak ji nikdy nepoužil. Teď ji ale bez okolků slíbil Andreji Babišovi (65)!

„Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice. I když bych váhal o abolici před rozhodnutím obou státních zástupců, protože bych to pokládal za poněkud svévolné, pokud by to bylo nutné, pak bych k tomuto kroku sáhl,“ řekl Zeman v pořadu Týden s prezidentem.

Stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo zrušil žalobce Jaroslav Šaroch, jeho rozhodnutí potvrdil nadřízený žalobce Martin Erazím. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (46) může stíhání do tří měsíců obnovit.

„Teď už bych to považoval za politické, protože státní zástupci odvedli dobrou práci,“ dodal Zeman.

Opozice: Je to skandál, jsme v šoku!

Ivan Bartoš (Piráti): „Pan prezident především svým novým výrokem o případné abolici pro premiéra ukázal, jak snadno lze podvést své voliče. V hlavní předvolební debatě prezident všem voličům sdělil, že abolici panu Babišovi neudělí, navíc s použitím slov "proboha v žádném případě ne, on sám se musí očistit“. Nyní úplně otočil a abolici premiérovi přislíbil. Předvolební sliby pana prezidenta se nyní ukázaly jen jako marketingové lákadlo a volič s jejich závazností již nadále nemůže počítat. Vypadá to, že v Česku platí spravedlnost pouze pro některé. Nezávislý soud by byl ideální pro případné rozhodnutí viny nebo očištění."

Petr Fiala (ODS): „Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem. Abych se ale přiznal, možnost abolice mě nepřekvapuje. Andrej Babiš je oddaným služebníkem pana prezidenta.“

Miroslav Kalousek (TOP 09): „Mám docela obyčejnou lidskou obavu o zdraví Andreje Babiše. Miloš Zeman vždy tvrdil, že milost udělí pouze z vážných humanitárních důvodů. Zjevně ví o zdravotní kondici předsedy vlády České republiky něco, co je veřejnosti neznámo.

Jiří Pospíšil (TOP 09): „Od prezidenta jde o naprosté pohrdání právem a institutem milosti. Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný.“

Marek Výborný (KDU-ČSL): „Pokud by prezident chtěl zastavit trestní stíhání Andreje Babiše, vyžadovalo by takové rozhodnutí spolupodpis Andreje Babiše. Ústava čl. 63. Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z Vás to má?

Související články

Další články