Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zeman si postavil hlavu: K oslavám 28. října zřejmě dojde, Hamáček s Babišem nepořídili

Zeman si postavil hlavu: K oslavám 28. října zřejmě dojde, Hamáček s Babišem nepořídili
Zdroj: archiv J. Ovčáčka
+ Další fotografie
jednání s prezidentem
K oslavě 28. října zřejmě nakonec dojde. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem (76) o tom informoval premiér Andrej Babiš (66) a ministr vnitra Jan Hamáček (41). Oba dva dodali, že se musí počkat na rozhodnutí hygieniků a případné dohodě o tom, jak to celé bude probíhat.

Kvůli vládním opatřením, která budou platná už od středy, vyvstalo několik otázek ohledně oslav 28. října. Podle mnoha lidí by se tedy nic významného konat nemělo, protože to tím pádem porušuje pravidla, která nastavila vláda. Na druhou stranu jde však o dlouholetou tradici, bez které by se rok neměl obejít. Jan Hamáček vyrazil společně s Andrejem Babišem do Lán za prezidentem.

Společně chtěli rozmluvit Miloši Zemanovi pořádání oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě. "My (s premiérem Babišem) dnes jedeme k panu prezidentovi do Lán a budeme s ním o tom hovořit. Podle mého názoru by se to konat nemělo," řekl Hamáček. "Primárně se budeme dnes s panem premiérem snažit přesvědčit pana prezidenta, že to aktuálně není vhodná věc," doplnil.

Záleží na hygieně, jak se rozhodne

Zrušení oslav už minulý týden prezident označil za neuctivé a zbabělé. A této myšlenky se držel i v úterý, když dorazil ministr Hamáček s Babišem. Ti odcházeli ze zámku s tím, že k oslavám nakonec zřejmě dojde, ale za velmi přísných hygienických opatření.

"Poslední slovo má hygiena," shodli se. Babiš dodal, že se rozhodne ještě tento týden, zda k oslavám opravdu dojde, teď je to však na rozhodnutí hygieniků. Pokud budou souhlasit, je více než jasné, že přijdou i přísná pravidla. Babiš se zmínil o tom, že se účastní pouze prezident Zeman a vyznamenaní - letos by se nedostavily ani rodiny, politici nebo nikdo z veřejnosti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy