Prezident Miloš Zeman vzal do Ruska i desítky českých podnikatelů. Včera jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, dnes s tamním premiérem Dmitrijem Medveděvem (52). Jenže to nebylo jediné středeční setkání, které Zeman absolvoval!

V Moskvě nepřijal Zemana jen Medveděv, nýbrž i poslední vůdce Sovětského svazu. Jeho perestrojka a glasnosť, tedy snaha o ekonomické reformy a uvolnění poměrů, o které se v menší či větší míře snažily i další země východního bloku včetně Československa, nakonec pro svou nefunkčnost přispěly v roce 1989 k pádům totalitních režimů. Až na Rumunsko, kde se u moci hodlal diktátor Nicolae Ceaușescu (†71) udržet zuby nehty, to šlo ve všech státech hladce. Nezbývá než mu za jeho tehdejší neschopnost poděkovat!

„Pan prezident se v Moskvě setkal s Michailem Sergejevičem Gorbačovem,“ pochlubil se na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle informací Blesku byl Gorbačov z pátku na sobotu hospitalizován a ještě o víkendu byl na kapačkách. Přesto při setkání se Zemanem vypadal docela svěže. Ve stáří ho z bývalých funkcionářů komunistických režimů překává snad jen Milouš Jakeš (95), bývalý generální tajemník ÚV KSČ. Po kolapsu Sovětského svazu se politik chvíli věnoval charitě, pak se pokusil znovu kandidovat, ale obdržel pouhé jedno procento hlasů. Teď se už Gorbačov věnuje převážně odpočinku.