Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zeman rozděluje společnost a šíří strach spolu s nenávistí. Na vládnutí už nemá sílu, píše německá ARD

Zeman rozděluje společnost a šíří strach spolu s nenávistí. Na vládnutí už nemá sílu, píše německá ARD
Zdroj: se souhlasem J. Ovčáčka
+ Dalších 14 fotografií
kritika
Miloš Zeman (75) je dlouhodobě kritizovaným politikem. Své polínko do ohně si teď přihodil i web německé veřejnoprávní stanice ARD. Podle ní je český prezident starý, svéhlavý a nemocný muž, který táhne Česko na východ, přestože to většina voličů nechce. Podle stanice Zeman navíc rozděluje český národ a nemá sílu ani chuť ho spojit.

„Když se v Česku začne hovořit o rozdělení společnosti, není už daleko k Miloši Zemanovi,“ napsal v článku pražský zpravodaj ARD Peter Lange. Podle něj Zeman (75) rozděloval společnost už během svého prvního prezidentského mandátu a ve svém konání pokračuje i nadále, přestože poslední půlrok zřídka vystupuje na veřejnosti.

Zeman nedodržel své sliby

To je podle Langa možná i dobře, protože se mnoho Čechů za chování svého prezidenta stydí. Jak napsal Lange, český prezident je pro své politické odpůrce „svéhlavým, starým a nemocným mužem s patologickým sklonem k cynismu a provokaci“. Podobně to vidí i velká část českých občanů. Za to mohou například i prezidentovy vulgární výrazy "Knda sem, knda tam," které použil v živém vysílání rozhlasu

Zeman přitom při znovuzvolení do funkce prezidenta voličům slíbil, že se bude chovat zdrženlivěji. „Slib mu vydržel jen do inaugurace,“ konstatoval redaktor ve svém článku. Důkazem toho je i Zemanovo opětovné použití sprostého slova v rozhlase v roce 2018, a to dokonce za přítomnosti toho samého moderátora. Tehdy použil výraz "ekonomičtí zm*di".

Prezident táhne Česko na východ

Autor článku si všímá i prezidentova sklonu k Rusku i Číně Obě země Zeman podporuje, a to navzdory většině českých obyvatel. Jak minulý rok ukázal například výzkum Centra veřejného mínění, převážná část Čechů Číně i Rusku nevěří. „Zeman jedná na Pražském hradě jako autoritativní hlava rodiny, která chce všechno kontrolovat,“ okomentoval situaci Lange.

Podle autora článku přitom řada Zemanových souputníků na současného prezidenta vzpomíná jako na levicově liberálního politika, který dokáže prosadit svůj názor. S tím ho lidé mnohdy volili. Jak se ale ukázalo, Zeman názory mění, i když sám tvrdí, že ne.

Už nemá sílu

ARD hodnotí Zemanovu vládu celkově negativně. „Od doby, kdy se stal prezidentem, se ale Miloš Zeman stále více posouvá do nacionalistického tábora. Šíří strach, tu ze sudetských Němců, tu z migrantů a muslimů,“ napsal Lange a na závěr se pozastavil nad slovy, která Zeman pronesl loni v říjnu. Ve svém projevu si tehdy přál, aby Česko nebylo zemí nenávisti a závisti. „Zdá se, že tragikou prezidenta Miloše Zemana je, že už nemá sílu na to, aby k tomu nějak přispěl,“ dodal autor článku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy