Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Zeman Prymulu nechtěl odvolat, epidemiolog rezignoval sám. Prezident by mu jen strašlivě vynadal

Zeman Prymulu nechtěl odvolat, epidemiolog rezignoval sám. Prezident by mu jen strašlivě vynadal
Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka
Roman Prymula
Prezident Miloš Zeman řekl, že na konci října odmítl odvolat na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Na vládní funkci Prymula rezignoval sám. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že on by Prymulu kvůli večerní schůzce v uzavřené restauraci na pražském Vyšehradě neodvolával.

"Ministru zdravotnictví bych kvůli tomu za prvé strašlivě vynadal. Za druhé bych mu doporučil, aby se veřejně omluvil a posypal si takříkajíc hlavu popelem, ale neodvolával bych ho. Ostatně odmítl jsem ho odvolat, takže pan profesor Prymula rezignoval sám," uvedl Zeman.

Prymula po zveřejnění fotografií z Vyšehradu nejprve vyloučil možnost, že sám rezignuje. Babiš (66) proto poslal na Hrad návrh na jeho odvolání. Ministr až později připustil, že demisi podá, až bude znám jeho nástupce. Zeman nyní uvedl, že dostal na stůl návrh na odvolání. "Tím, že jsem tento návrh nevzal v potaz, jsem de facto odmítl odvolání, protože pan profesor Prymula rezignoval sám," dodal.

Má nabídky na státní službu

Prezident věří tomu, že Babiš i nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dodrží své tehdejší sliby a budou dál s Prymulou v otázce boje proti koronaviru spolupracovat.

Epidemiolog Prymula nedávno v televizi Prima řekl, že nyní je soukromá osoba a nemá jakékoli angažmá ve státní sféře. Zájem o jeho působení ve službách státu podle něj je, ale zatím nic domluvené nemá. Už dříve uvedl, že vyšehradská schůzka byla politická chyba, na základě právní analýzy ale trvá na tom, že se žádného pochybení nedopustil. S předsedou poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a dalšími lidmi se nesešel podle svých slov v restauraci, které jsou kvůli šíření nemoci covid-19 uzavřené, ale v soukromých prostorech vyšehradské kapituly. Zeman letos Prymulovi udělil nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva - za boj s první vlnou pandemie koronaviru.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy