Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Zeman pogratuloval Bidenovi k vítězství: Věří ve spolupráci a rovnou zaslal pozvánku do Prahy

Zeman pogratuloval Bidenovi k vítězství: Věří ve spolupráci a rovnou zaslal pozvánku do Prahy
Zdroj: Extra.cz
gratulace
Prezident Miloš Zeman pogratuloval demokratovi Joeu Bidenovi k vítězství v amerických prezidentských volbách a zároveň ho pozval do Prahy. Věří ve vzájemnou spolupráci, co se týká ekonomiky.

Prezident Miloš Zeman (76) poslal Joeu Bidenovi jako vítězi amerických prezidentských voleb gratulaci. Američtí voliči podle Zemana vyjádřili vůli ke změně a ocenili služby, které občanům Spojených států Biden přinesl v minulosti. Nástupce Donalda Trumpa v čele americké administrativy pozval do Prahy. Český prezident v dopise zveřejněném na facebooku také uvedl, že věří ve spolupráci, nikoli ekonomické restrikce USA vůči Evropě, se kterými dlouhodobě a hluboce nesouhlasí.

Vzkaz od Zemana pro Bidena

"Domnívám se totiž, že stále platí, že Evropa Ameriku potřebuje stejně, jako Amerika potřebuje Evropu. Společně pak mohou přispět k tomu, aby byl spravedlivější i celosvětový volný obchod," uvedl Zeman. Doplnil, že přestože jsou česko-americké vztahy vynikající, i jim by prospěl svěží impuls, na který bude Česko připraveno a který může s novou administrativou přijít.

Voličskou podporu, kterou kandidát demokratů získal, přičítá Zeman důvěře Američanů ve vůdčí schopnosti, které Biden prokázal při službě občanům USA v minulosti, ale také vyjádřením jejich vůle ke změně.

Blahopřál jsem nově zvolenému prezidentovi Spojených států amerických Josephu Robinette Bidenovi. Přečtěte si, co jsem v...

Zveřejnil(a) Miloš Zeman - prezident České republiky dne Sobota 7. listopadu 2020

Zeman v dopise poukázal na zásadní roli, kterou sehrává americká demokracie v globální politice. "Také proto jsem velmi pozorně sledoval Vaše vystoupení a s potěšením zaznamenával Vaše pevné odhodlání posilovat transatlantické pouto s nejbližšími partnery USA, mezi něž se Česká republika rozhodně hlásí," uvedl.

Zeman nesouhlasí s restrikcemi

Zmínil, že Spojené státy jsou důležitým politickým i ekonomickým partnerem Česka, což ilustruje skutečnost, že USA jsou první destinací českého exportu mimo země Evropské unie. "V posledních letech jsme však v Evropě často slýchali výroky o ekonomických restrikcích, s nimiž dlouhodobě a hluboce nesouhlasím. Domnívám se totiž, že stále platí, že Evropa Ameriku potřebuje stejně, jako Amerika potřebuje Evropu. Společně pak mohou přispět k tomu, aby byl spravedlivější i celosvětový volný obchod," uvedl.

Pouto mezi Českou republikou, Evropou a Spojenými státy je a zůstane silné, uvedl Zeman. "Pevně přitom věřím, že k dalšímu prohloubení našich vynikajících vztahů společně osobně přispějeme, a za tímto účelem Vás zvu k návštěvě Prahy," uzavřel.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy