Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zeman má problém: Hygienička Svrčinová mu do jmenování Fialy hodila vidle

Miloš Zeman a Pavla Svrčinová.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
Koronavirus

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová prohlásila, že hradní kancléř Vratislav Mynář s ní během dnešního rozhovoru neřešil hygienické podmínky, za kterých chce prezident Miloš Zeman i po pozitivním testu na koronavirus v neděli na zámku v Lánech osobně jmenovat Petra Fialu (ODS) novým premiérem. Zdůraznila, že i pro nakažené bez příznaků platí izolace 14 dní a výjimky nejsou, řekla odpoledne Svrčinová Radiožurnálu.

Izolaci podle ní ukončuje ošetřující lékař. Případná výjimka by byla špatným signálem vůči veřejnosti. „Pokud by došlo k takové výjimce, a já věřím tomu, že k tomu nedojde, pak by se občané samozřejmě oprávněně ptali, proč oni mají jiná pravidla než někdo jiný. Pravidla musí pro všechny platit stejně,“ uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Neumí si představit, jak by mohl prezident při dodržení izolace osobně Fialu jmenovat.

O žádných detailech, jak by se mohlo jmenování uskutečnit, se s kancléřem dnes nebavili. Výjimka pro izolaci podle ní není možná, metodický pokyn hygieniků hovoří jasně o minimálně dvou týdnech a je úplně jedno, jestli má izolovaná osoba příznaky nebo ne.

Výjimka neexistuje

Paní hlavní hygienička ve svém vyjádření jasně připomněla, že pokud má někdo pozitivní test na covid, musí nastoupit do izolace, která trvá 14 dní. Výjimka z tohoto pravidla neexistuje. Paní Svrčinová také připomněla, že jakékoli výjimky z tohoto pravidla by byly špatným signálem pro občany,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Fialu má jmenovat v neděli

Hrad v pátek dopoledne oznámil, že Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve čtvrtek převezen po pozitivním testu na koronavirus. V neděli v 11:00 pak má na zámku v Lánech jmenovat Petra Fialu premiérem, a to za dodržení platných hygienicko-epidemiologických opatření. Podle ÚVN nemá Zeman příznaky onemocnění covid-19 a byly mu podány protilátky. Pokud nenastane neočekávaný vývoj, nemocnice očekává propuštění „v příštích dnech“.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy