Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Zeman je nemocný, potvrdil Hrad. Nezúčastní se ani povolební debaty

Prezident Miloš Zeman.
Zdroj: Profimedia
prezident

Pražský hrad zrušil kvůli zdraví účast prezidenta Miloše Zemana v nedělní povolební debatě na CNN Prima News. Televize to uvedla na svém webu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nevyloučil ani odložení avizované nedělní schůzky s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem.

"Pana prezidenta navštívil profesor Miroslav Zavoral, který je ošetřujícím lékařem pana prezidenta. Pan profesor doporučil panu prezidentovi, aby omezil pracovní aktivity, které má naplánovány. Pana prezidenta to nesmírně mrzí, musí zrušit účast v nedělní Partii na Primě,“ citovala televize Ovčáčka.

Ovčáček promluvil

Prezident Miloš Zeman je 14 dnů ve stavu nemocných, současný stav ho neomezuje ve výkonu ústavních povinností, řekl dnes Rádiu Z prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj nyní na zámku v Lánech nabírá síly, pravidelně k němu jezdí jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral. Spekulace o vážném stavu prezidenta označil za fámy a dezinformace. Mluvčí odmítl, že by Pražský hrad měl zveřejnit podrobnosti o Zemanově zdravotním stavu. Prezidentovo zdraví je v poslední době kvůli nejasnostem v popředí mediálního zájmu.

"Pan prezident musí nabrat sil, musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit," řekl Ovčáček. "Chtěl bych rozptýlit všechny ty fámy, dezinformace, různé obavy, o pana prezidenta je velmi dobře postaráno, je mu poskytována vysoce kvalitní péče," dodal. Současný stav podle něj Zemana nijak neomezuje ve výkonu jeho ústavních pravomocí a prezident je připraven přispět k sestavení vlády.

Odmítl, že by Zemanovo okolí mohlo jeho zdravotní stav zneužívat ve svůj prospěch. "K ničemu takovému nedochází, naší snahou je pomoci panu prezidentovi, být mu po ruce," řekl.

Zeman potřebuje klid

Za prioritu označil to, aby Zeman "nabral sil a byl pevného zdraví". Dokazování, v jakém stavu prezident je, považuje za nedůležité. Když jsou lidé nemocní, potřebují podle něj být "chvíli v klidu". Poznamenal, že Zeman je 14 dnů ve stavu nemocných, což nepovažuje za důvod, aby podával abdikaci.

Bližší podrobnosti ohledně zdravotního stavu mluvčí uvést nechtěl, zdraví podle něj není věcí ke komentování. K dřívějšímu výroku Zemana, že je povinností prezidenta republiky zveřejnit zprávu o jeho zdravotním stavu, řekl, že Pražský hrad informaci zveřejnil během zářijového pobytu prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici. Poznamenal, že v době, kdy je veřejný prostor "plný nenávistných výroků", bude Pražský hrad postupovat "úplně jiným způsobem, s rozvahou". Dodal, že Kancelář prezidenta republiky uvádí podstatné informace, které veřejnost potřebuje znát.

Finalistky Miss Czech Republic zahalené do písku: Krásky nafotily dechberoucí snímky v rozpálených dunách

Další články

Nejnovější kauzy