Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Zeman jmenoval Petra Fialu premiérem: Učinil tak z prosklené budky

Petr Fiala je premiérem: Zeman ho jmenoval z budky
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
politika

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na zámku v Lánech předsedu ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialu novým premiérem. Slavnostní akt se uskutečnil sedm týdnů po sněmovních volbách, ve kterých volební uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN získala ve dvousetčlenné dolní komoře 108 mandátů. 

Vlády by se Petr Fiala chtěl s celým kabinetem ujmout nejpozději v polovině prosince. Podobu dnešní slavnosti ovlivnily podmínky hygieny pro kontakt s prezidentem Milošem Zemanem, u kterého ve čtvrtek test odhalil onemocnění covid-19.

Ceremoniál jmenování se měl uskutečnit již v pátek, Hrad ho však musel odložit kvůli čtvrtečnímu pozitivnímu testu prezidenta. Zeman se pak musel na dva dny vrátit do Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde byl od 10. října hospitalizován. Ačkoli onemocnění covid je podle Zemanových lékařů u prezidenta bezpříznakové, musela hlava státu dodržet podmínky izolace. To ovlivnilo i podobu slavnostního aktu. Mluvčí ODS Václav Smolka ČTK řekl, že hradní kancelář v sobotu večer ODS ujistila, že jmenování bude odpovídat hygienickým opatřením.

Jedna místnost, dva vchody

Tři zdroje z prezidentské kanceláře pro server irozhlas.cz už v sobotu pozdě večer potvrdily, že hlava státu Fialu jmenuje v jedné místnosti za plexisklem. Jmenování premiéra se podle nich mělo uskutečnit v místnosti, do které vedou dva vchody. Místo jedněch dveří ale byly provizorní stěny z plexiskla. Vznikl tak jakýsi oddělený průhledný výklenek, který Zemanovi umožnil, aby na Fialu viděl, zároveň ale nedošlo k žádnému bližšímu kontaktu obou státníků. Nepodali si například ruce ani si nepředali žádnou listinu. Prezident tak byl za plexisklem v jedné místnosti spolu s Fialou, hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a protokolářem Vladimírem Krulišem.

Podle prezidentova poradce a epidemiologa Romana Prymuly, který se na přípravě podílel, se ceremoniálu účastnil co nejmenší počet lidí a všichni byli testovaní na koronavirus. Po jmenování premiérem by chtěl Fiala se Zemanem probrat harmonogram jmenování vlády. Prezident se chtěl v Lánech postupně setkat s adepty na ministry, to ale zkomplikuje jeho izolace.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v pátek oznámila, že i na hlavu státu se vztahují přísná karanténní opatření. V izolaci musí každý nakažený koronavirem zůstat 14 dnů. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) proto nemůže být Fiala jmenován v osobním kontaktu se Zemanem. Svrčinová poté v sobotu uvedla, že Zeman s Fialou by měli být při ceremoniálu v oddělených místnostech nebo by mezi nimi mohla být úplná skleněná bariéra. Mluvit by spolu mohli například pomocí mikrofonů, řekla České televizi. Izolace, kterou stanovila ÚVN, podle Svrčinové umožňuje být se Zemanem v přímém kontaktu jen členům rodiny nebo zdravotníkům.

Žádné výjimky

Podobu jmenovacího ceremoniálu s hlavní hygieničkou konzultoval šéf středočeské hygienické stanice, který k úkonu dostal žádost z prezidentské kanceláře, s níž věc řeší, doplnila Svrčinová. "Z naší strany jim bylo sděleno, že žádné výjimky z izolace nejsou možné,“ řekla v sobotu TV Prima mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Informace podle mluvčí středočeští hygienici Pražskému hradu poskytli v pátek.

Související články

Další články