Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Žehlení prsou: Hororová praktika afrických matek se tiše rozšířila i do Evropy!

Žehlení prsou nemá v civilizované společnosti místo. I tak se ale zdá
se rozšířilo do Evropy.
Zdroj: twitter.com
+ Další fotografie
Obětí obludného rituálu, při kterém je na prsa malých dívek přikládáno rozpálené železo, se staly miliony dívek po celém světě. A i když má veřejnost žehlení prsou spojené především s Afrikou, nyní jsou v ohrožení i Evropanky.

Alespoň to tvrdí Leyla Hussein, oběť ženské obřízky (více ZDE) a aktivistka, která se o hororové praktice rozepsala v článku pro Cosmopolitan. Žehlení prsou zničilo život odhadem až 3,8 milionu žen po celém světě a toto číslo stále roste. Tisíce z nich jsou pak přímo z Velké Británie.

Ptáte se, jak je to v civilizované Evropě možné?

„Protože násilí nezná čas ani místo,“ odpovídá sama Leyla. V souvislosti s nechutnou praktikou se často zmiňují slova jako kultura, tradice či náboženství. Aktivistka ale ví, že jde jen o chabou zástěrku.

„Žehlení prsou je jen další cestou, jak kontrolovat ženskou sexualitu. Ňadra jsou považována za nebezpečnou část těla, a proto musí být odstraněna, aby náhodou nevyvolala pozornost mužů. Jako kdyby je to mohlo ochránit před znásilněním. Ženskou obřízku jsem taky podstoupila pro svou ‚bezpečnost‘. V jak absurdním světě žijeme, když ženská těla nejsou považována za bezpečná v jejich přirozeném stavu a muži nejsou zodpovědní za kontrolu vlastních sexuálních pudů.“

Hrůzný proces žehlení, při kterém se přikládají rozžhavené předměty na prsa, může trvat až několik týdnů. To vše jen kvůli pověře, že díky tomu nebudou dívky atraktivní pro chlapce, neotěhotní, a tím pádem se jim podaří dokončit školu.

Jenže to je samozřejmě nesmysl a hororová praktika navíc prokazatelně vede k rakovině, abscesům, různým druhům infekcí či dokonce ke kompletnímu zmizení obou ňader. Velkým problémem je i odhalení obětí, protože žehlení prsou probíhá většinou tajně a v naprosté tichosti.

„Dívka věří, že to matka dělá pro její dobro, a tak mlčí,“ uvádí Leyla.

Vedle zdravotních následků jsou navíc zničující i ty psychické. Joyceline Forghab prozradila to, co cítí většina žen, které žehlení podstoupí:

„Nenávidím svá prsa a nesnesu, aby je někdo viděl. Nebo se jich nedejbože dotkl.“

Související články

Další články