Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Svatba Bohuše Matuše

Nejnovější kauzy

Ze zámku do Bohnic: Princezna přezdívaná Myší kožíšek (†83) před smrtí trpěla!

Zdroj: Marek Pátek Pavel Machan / CNC / Profimedia, archiv ČT
+ Dalších 10 fotografií
Smutný osud
Studovala na zdravotní sestru v Brně, odkud odešla do Prahy, aby se stala modelkou. Marie Kyselkové (†83) si v hlavním městě vzápětí všiml režisér Jiří Sequens (†85), který ji přivedl k filmu. Po třech drobných rolích přišla ta jediná hlavní a osudová. Legendární princezna Lada vydechla v pondělí naposledy. Takový byl její životní osud.

Princezna se zlatou hvězdou patří k vánočním klasikám, které si Češi hýčkají. Představitelka "Myšího kožíšku" Marie Kyselková bude odteď na spokojené diváky shlížet z nebe. Herečku jedné velké role totiž našli v jejím bytě mrtvou.

K filmu se Marie přichomýtla naprostou náhodou. V rodném Brně studovala na zdravotní sestru, svou budoucnost však spatřovala ve světě módy. Proto po absolvování odjela do Prahy, kde se stala manekýnkou. Její krása neušla režiséru Jiřímu Sequensovi, jenž ji přivedl k filmu.

Kyselková si postupně zahrála ve filmech Větrná hora, Bomba a Touha. Vrchol přišel v roce 1959, kdy ji režisér Martin Frič obsadil do hlavní role pohádky Princezna se zlatou hvězdou Jako krásná Lada si získává herečka srdce Čechů i šedesát let poté.

Navzdory ohromnému úspěchu se v následujících letech Kyselková stáhla a k filmu už se nikdy nevrátila. Rozhodla se věnovat rodině, především pak výchově svých tří dětí.

Smutný zlom v jejím životě přišel s oslavou osmdesátky. Kyselkovou začaly trápit nepříjemné zdravotní problémy. Kvůli příšerným bolestem nohou se téměř nemohla pohnout. Všechno odstartovala operace zad, po níž se o sebe sama nedokázala postarat.

V posledních letech žila Kyselková střídavě ve svém bytě a v léčebně v Bohnicích. Tvrdila, že se tam cítí lépe, protože po smrti druhého manžela je na ni byt příliš velký. Když pobývala v něm, chodil o ni pečovat herecký kolega a blízký přítel Ivo Niederle (89). Mezi jeho stěnami vydechla naposledy.

Bezvládnou Kyselkovou nalezla její dcera. Přesvědčit se o neštěstí pak šel právě Niederle (89). "Měl jsem klíče a tak jsem otevřel, odpočívala po snídani, už ale nedýchala," řekl serveru Blesk.cz.

Herecké nebe se tak znovu rozrostlo o obdivuhodnou legendu, na níž český film nikdy nezapomene.

Související články

Další články