Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Že víte, co prohlásil první člověk na Měsíci? Slova Neila Armstronga prý možná zněla úplně jinak!

Dnes uplyne 49 let od chvíle, kdy lidská noha vstoupila na povrch Měsíce.
+ Další 3 fotografie
Je to přesně devětačtyřicet let, co měl astronaut Neil Armstrong jakožto první člověk přistanuvší na Měsíci vyřknout slavnou větu: “Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.” Citát, který okamžitě obletěl svět a dodnes jej zná téměř každý, je podle mnohých pouhým výsledkem cenzury NASA. Jaká je tedy pravda?

V noci z 20. na 21. července 1969 se stala událost, která uvedla v úžas celý svět. Americký astronaut Neil Armstrong vystoupil z lunárního modulu Apolla 11 na Měsíc. Stalo se tak po čtyřech dnech letu, během nichž astronauti pracovali a odpočívali při hudbě. Armstrong si dokonce vyžádal dvě skladby – Novosvětskou symfonii Antonína Dvořáka a album Samuela Hoffmana Music out of the Moon. Cesta ovšem nebyla bez problémů a muži při ní zažili pár krušných chvil.

Motory modulu Eagle pracovaly déle, než měly, a stroj se tak vychýlil z plánované trasy. Nakonec se jim ale podařilo úspěšně přistát a Armstrong i jeho kolega Edwin Aldrin se mohli projít po měsíčním povrchu. Vše pečlivě zdokumentovali, sebrali vzorky a vztyčili americkou vlajku, která byla, stejně jako celá výprava, terčem mnoha konspiračních teoretiků.

Během prvních chvil na Měsíci měl Armstrong vyřknout slavnou větu o malém krůčku pro člověka, podle mnohých řekl však slova zcela odlišná, a to sice: “Hodně štěstí, pane Gorski!” Mnoho lidí z NASA se údajně domnívalo, že věta byla adresována jakémusi ruskému sokovi. Několik let poté měl sám Armstrong svá slova vysvětlit s tím, že si jako malý hrával s kamarádem na dvoře, a když běžel pro zakutálený míč k domu sousedů, slyšel jejich hádku. Paní Gorski měla tehdy křičet: “Orální sex? Tak ten budeš mít, až bude sousedovic kluk chodit po Měsíci!”

O pravdivosti této historky se ale mnohé zdroje rozcházejí. Podstatné každopádně je, že první stopu člověka na Měsíci nikdo nesmaže.

Mohlo by vás zajímat

Další články