Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Ze tří týdnů na dva: Vláda zkrátila karanténu pro rodiny, dosavadní nařízení trvalo dva dny

Zdroj: Profimedia.cz
Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom dnes vláda na mimořádném zasedání. Nařízení začne platit od půlnoci z dneška na středu. O předchozím prodloužení na tři týdny vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března dva dny.

Člověk, který žije v domácnosti s pozitivně testovaným a nemůže dodržet podmínky izolace, musí mezi pátým až sedmým dnem pozitivního výsledku člena domácnosti podstoupit PCR test. Nejpozději tak musí učinit do desátého dne. Pokud bude mít výsledek negativní a bude bez příznaků nemoci covid-19, karanténu po 14 dnech po odběru pozitivního vzorku člena rodiny ukončí.

Vláda minulý týden kvůli šíření mutací koronaviru, které jsou nakažlivější, prodloužila karanténu a izolaci z deseti dnů na dva týdny. Dvoutýdenní karanténa v Česku platila na začátku epidemie, v září se zkrátila na deset dnů, což platilo do minulého týdne. Do karantény nemusí nyní ti, u nichž se v posledních třech měsících covid-19 už potvrdil. Od března do karantény nemusí ani lidé, kteří už byli očkováni oběma dávkami vakcíny a od podání druhé dávky uplynulo alespoň 14 dnů. Musí mít certifikát o očkování nebo údaje musí být zapsány v centrálním systému a nesmí mít po kontaktu s nakaženým příznaky nemoci. Zdravotníci v Česku podali do pondělí přes 674 000 očkovacích dávek, obě dávky dostalo přes 243 000 lidí.

Havlíček: Lidé mohou jíst v závodních jídelnách, ale s odstupy

Vláda dnes také změnila usnesení o zaměstnaneckém stravování. Nezakazuje ho, jak vyhlásila v pondělí večer po jednání, ale nařídila striktní režim sezení u stolů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51, za ANO) to řekl ČTK. Podle informací ČTK byl tento bod jediným na dopoledním mimořádném jednání vlády. Členové kabinetu o něm diskutovali asi půl hodiny.

U stolu může být podle Havlíčka buď jen jeden strávník, případně u dlouhých stolů musejí být mezi lidmi rozestupy dva metry, nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének.

"Je dobře, že vláda své rozhodnutí pozměnila a vzala v potaz opatření a úpravy, které jsou ve většině firemních jídelen již uvedeny v praxi řadu měsíců, zavádět se začaly loni na jaře. Jídelny často mají nastavená pravidla ve spolupráci s hygienickými stanicemi," uvedla ke změně usnesení předsedkyně Správní rady Sdružení pro zaměstnanecké stravování Linda Nejezchlebová.

Provozovatelé hromadných zaměstnaneckých stravovacích zařízení dbají na rozestupy, instalovali plexiskla mezi strávníky u stolu, snížili počet míst u stolu a v jídelně. Strávníci měli také přesně dané časy pro návštěvy jídelny. Samozřejmostí už nyní byla podle Nejezchlebové hygiena rukou a ochrana dýchacích cest. "Jídelna je bezpečné místo pro konzumaci stravy v rámci provozu například továrny, nikoli šatna či chodba," dodala Nejezchlebová.

Ve firemních jídelnách se podle průzkumu Sdružení pro zaměstnanecké stravování z loňského roku stravovalo zhruba 1,8 milionu lidí. Průzkum se prováděl v souvislosti se zaváděním stravenkového paušálu. Možnost stravování v zaměstnání tehdy označilo za důležitou 63 procent respondentů.

Související články

Další články