Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Ze Severodoněcku nezbylo nic, Ukrajinci se stahují před Rusy: Město se bude muset celé strhnout

Ruští vojáci v centru Severodoněcku.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
PORÁŽKA

Ukrajinská armáda se stahuje ze Severodoněcku. Dnes ráno to oznámil zástupce luhanského regionu na sociální síti Telegram. Město, o které se bojovalo několik posledních týdnů, je téměř kompletně zničené. Může za to hlavně intenzivní ruská ofenzíva z posledních dní. Ukrajinci se stahují a pokusí se obsadit silnější pozice.

"Téměř zničili Severodoněck, veškerá kritická infrastruktura města byla rozbita. Devadesát procent budov bylo poškozeno, asi osmdesát procent všech obytných budov bude muset být strženo - není možné je opravit," píše Serhij Hajdaj z Luhanské regionální správy na Telegramu. Totéž potvrdil Hajdaj i podle BBC. "Nemá smysl zůstávat na pozicích, kde už není co bránit, " řekl televizi.

Ve čtvrtek se ruským silám dařilo Ukrajince zatlačit hlavně v jižní části města Severodoněck a Lysyčansk a hrozilo, že se ukrajinské jednotky ocitnou v obklíčení. Na tato dvě města se útoky soustřeďují poslední asi dva týdny.

Bojuje se ale i jinde. V Chersonu podle některých zpráv ukrajinské síly zabily ruského úředníka Dmitra Savlučenka, který byl považován za kolaboranta. Podle twitterového účtu Euromaidan Press byl zabit při explozi svého vozu a mělo by jít o práci partyzánů koordinovaných ukrajinskou armádou.

Co znamená obsazení Severodoněcku pro ukrajinské síly? Především morální porážku. Otázka je, jaký bude praktický význam ztráty města, ve kterém už vlastně nic nezbylo. Ukrajinská armáda si zřejmě uvědomila, že ve zničeném městě nemá smysl ztrácet další muže. Rusové ale kromě pocitu z dobytí města zřejmě nic dalšího příliš nezískají.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy