Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Že ohrožujeme tradiční rodinu? Stačí vidět Výměnu manželek, hájí se slavní gayové

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
NÁZORY

Čeští poslanci si po letech vzpomněli na zaprášený návrh zákona umožňujícího manželství pro stejnopohlavní páry a začali ho konečně projednávat. Co na to říkají známí čeští gayové a jak zareagovali na ostrá slova lídra SPD Tomia Okamury?

„Já jsem část dětství v dětském domově vyrůstal. A můžu vám říct, že kdyby mě jako malého kluka adoptoval stejnopohlavní pár, radši skočím z okna. Já chtěl mít vždy maminku a tatínka,“ svěřil se se svým osudem kolegům Tomio Okamura. Co na něj a na zákon o „manželstvích pro všechny“ říkají gay osobnosti?

Škoda, že Okamuru neadoptovali gayové, lituje Jagelka

Michal Jagelka, herec a dabér

„Možná je v tom případě škoda, že Tomia Okamuru v jeho patnácti letech neadoptoval nějaký sympatický homosexuální pár. Mohlo být dnes ledacos jinak.

Nemyslím si, že to nyní projde. Upřímně mně osobně o to zas tolik nejde, ale s Alešem jsme pomáhali v kampani. Nemyslím si, že s tím stojí a padá svět, nicméně naprosto s tím souhlasím a jsem pro. Jde mi hlavně o tu symboliku. Nevidím jediný důvod pro to, abychom neměli stejná práva jako ti ostatní.

Dva lidé, kteří se milují, chtějí zažit hezký den svatby se vším všudy. A co si budeme povídat, registrované partnerství je trochu ponižující. Registrují se auta a ne lidé, co se mají rádi. Bylo by to fér, a nejdůležitější je, že když bude platit manželství takzvaně pro všechny, nikomu to neublíží a nikomu to nic neupírá.

Nejvíc mě štve, že různí ti fráterové a Okamurové stále dokola říkají, jak manželství osob stejného pohlaví ohrožuje tradiční rodinu. Tradiční rodina se ohrožuje sama. Stačí se podívat na Výměnu manželek nebo Prostřeno, jak někteří ti lidé z tradičních rodin žijí. A tradiční rodina přece nemá nic společného s tím, jestli já si vezmu pana Cibulku za ženu nebo za muže.

Jsme spolu 21 let a jsme úplně normální. Nikomu neubližujeme, nepřekračujeme zákony, po nikom nic nechceme, platíme daně, pracujeme, nechodíme si na sociálku pro podporu, snažíme se pomáhat dětem, zvířatům, starým lidem. Jsme přínosní pro společnost. Co by po nás mohl chtít někdo víc?“

Registrace jsou pro zvířata

Robert Vano, fotograf

„Pan Okamura může z okna vyskočit klidně i teď. Ale vážně: kdyby zákon prošel, byl bych určitě rád. Lidská práva by měla být pro všechny stejná. Lidé platí stejné daně, takže není důvod jim něco odpírat.

Včera jsem slyšel nějakého politika podivovat se nad tím, proč se to má řešit právě teď. S tím zcela souhlasím. Mělo to být schváleno už před deseti lety.

Registrované partnerství jsem neřešil. Naposledy jsem registroval svou televizi, ale toho, koho miluju, bych nikdy jako psa neregistroval. Ale manželství rozhodně podporuju.“

Na manželství netrvám, říká Hromada

Jiří Hromada, herec a bývalý gay aktivista

„Hlavně si myslím, že politici sami nevědí, co chtějí, jakým způsobem se zavděčit svým voličům. Pravicoví tím, že to odmítnou, ti, kteří jsou na naší straně, že to pustí do dalšího čtení. Ale asi se to už před volbami nemůže stihnout.

Prohlášení pana Okamury jsem sledoval. Pro mě je nejpodstatnější, aby si tito naši volení zástupci uvědomovali, co jsou lidská práva, co je to občanská společnost a co je rovnoprávnost.

Netrvám na tom, aby se to jmenovalo manželství. Mně se líbí situace ve Francii, v níž se to nazývá soužití. Jestli se na cestě životem potkají dva lidé, kteří spolu chtějí být a mít se rádi, ať tedy mají stejná práva jako ostatní, kteří platí daně a jsou v nějakém větším soužití než přátelství.

Uznávám, že manželství je institut dva tisíce let starý, vytvořený katolickou církví. Ale určitá doba už uplynula a společnost se stále vyvíjí.

Je třeba zdůraznit, že to vůbec nemusí být manželství dvou homosexuálů nebo leseb. Znám případ dvou žen, kterým zemřeli manželé, a tak jedna prodala byt, nastěhovala se k té druhé a uzavřeli registrované partnerství. Kdyby se jedné z nich něco stalo, zdědila by ta druhá byt.“

Manželství je věc citu, ne pohlaví

Pavel Vítek, zpěvák

„Pokud člověk platí stejné daně, myslím, že by měl mít i stejná práva. Manželství je věcí citu, ne pohlaví. Nechápu, čím by stejnopohlavní manželství mělo ohrožovat tradiční rodinu.“

Související články

Další články