Obchody nad 200 metrů čtverečních nesmí prodávat na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den můžou mít otevřeno jen do 12:00. Nakazuje jim to zákon o prodeji v maloobchodě a velkoobchodě. Poprvé se nás změna dotkne 28. října na výročí vzniku Československa. Zavřeno ale bude i v zastavárnách, bazarech a sběrnách.

Podle webu ihned.cz se některé prodejny nehodlají jen tak vzdát. Podařilo se jim najít mezeru v zákoně a chtějí otevřít i přes zákaz. V zákoně se totiž píše jenom o tom, že je zakázán prodej. Ale nikde není psáno, že by prodejny nemohly otevřít. V některých obchodech si tak zákazníci můžou vyzkoušet a prohlédnout oblečení.

28. října se chystá obejít zákon i prodejna hraček Hamleys v ulici Na Příkopě. V prodejně se totiž nejenom prodávají hračky, ale děti si můžou užít i skluzavku, kolotoč a jiné atrakce. A tak se prodejna na svátek jen změní v zábavní centrum.

Zákonu se chtějí vyhnout i kamenné obchody e-shopů. Na e-shopy se sice zákon nevztahuje, ale právě na jejich prodejny ano. Podle serveru ihned.cz hodlá otevřít i internetový prodejce Alza.cz, který se chce řídit nedělní prodejní dobou. Lidé totiž do kamenných prodejen chodí pro předem objednané zboží nebo na prezentaci výrobku. Takže koupit si zboží přes e-shop je tak jediná možnost, jak si nakoupit o svátcích.

Zákon se nevztahuje na obchody do 200 metrů čtverečních, obchody na nádražích nebo letištích, čerpací stanice, lékárny a prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun. Pokud někdo zákon poruší opakovaně, zaplatí si až 5× více.