Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Zdrcující statistika: Největším zabijákem Čechů je alkohol! Překonává nás jenom Litva

Češi nejvíc umírají kvůli alkoholu!
Zdroj: Profimedia.cz
Češi se v konzumaci alkoholu pravidelně umisťují na předních příčkách. A na vrcholu jsme i co se úmrtí na následky nadměrného pití týče. Průměrně žijeme do 79 let a právě spotřeba alkoholu i cigaret stojí za tím, že číslo je daleko nižší než v dalších vyspělých zemích.

Výroční zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) opět potvrdila naše nelichotivé prvenství. Češi patří k největším pijákům na světě a zdaleka nejde jenom o pivo.

Každý z nás průměrně vypije 11,5 litru čistého etanolu za rok. V těsném závěsu za Čechy jsou Slováci, kteří mají spotřebu 10,2 litru etanolu na osobu ročně. Naprostým „vítězem“ je pak Litva, vypijí tam průměrně 15,2 litru etanolu na osobu za rok. Naopak téměř vůbec se alkohol nepije v Indonésii, tamní spotřeba činí pouhých 0,1 litru etanolu na osobu ročně.

Indonésie ale kraluje v počtu kuřáků, každý den tam kouří 39,9 % obyvatel. Co se cigaret týče, Češi nevybočují ze světového průměru. Kouří u nás 18,2 % lidí. Zde nás na rozdíl od alkoholu překonává sousední Slovensko, kde denně kouří 22,9 % obyvatel.

Jsou to právě alkohol a cigarety, které nejčastěji stojí za vznikem nemocí, kvůli nimž umírají Češi předčasně. V drtivé většině případů jde o srdeční onemocnění následovaná rakovinou.

Z průzkumu však také vyplynulo jedno pro Česko pozitivní zjištění. Podle OECD je v naší zemi jeden z nejdostupnějších zdravotních systémů. Velmi spokojeno s lékařskou péčí bylo až 97 % Čechů. Dobré zkušenosti nemají naopak v Polsku, tam se o spokojenosti dá mluvit sotva v 60 % případů.

Související články

Další články