Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Zdrcující obvinění Pavla Trávníčka: Rozepnul si poklopec a zneužil mě, bylo mi 15, tvrdí Věra pro eXtra.cz

Pavel Trávníček si zatančí ve StarDance.
Zdroj: Martin Procházka / eXtra.cz
kauza

Herec Pavel Trávníček (71) čelí závažnému obvinění. Redakce eXtra.cz se sešla se ženou, kterou měl legendární princ z pohádky Tři oříšky pro Popelku sexuálně zneužít. Bylo jí tehdy pouhých patnáct let. Nyní konzultovala svůj případ s kriminalisty i specializovanými advokáty a dochází rovněž na terapie do Bílého kruhu bezpečí. Tady je její zpověď, ke které se podle svých slov odhodlala poté, co zpěvačka Jana Fabiánová (42) ze sexuálního zneužívání obvinila renomovaného psychiatra Jana Cimického (73).

Sexuální obtěžování, ať už na pracovišti, v baru, politice či showbyznysu, bylo, je a bohužel i bude. V poslední době se však o něm začíná mluvit stále více a toto téma tak přestává být tabu. Jen letos dostihla údajná minulost politika Dominika Feriho, zpěvačka Jana Fabiánová pak veřejně obvinila ze sexuálního útoku psychiatra Jana Cimického. Právě její případ dodal odvahu dalším ženám. Jednou z nich je i dvojnásobná maminka, která se eXtra.cz svěřila s tím, že měla být obětí známého herce a dabéra Pavla Trávníčka.

Redakce eXtra.cz identitu údajné oběti zná. V našem rozhovoru jí však budeme říkat pouze Věra, protože její rodiče ani děti o této kapitole jejího života zatím netuší. Rovněž se bojí toho, že se může stát terčem nenávisti především na sociálních sítích. Dnes již dospělá žena se po téměř 22 letech odhodlala převyprávět svůj příběh z doby, kdy jí bylo patnáct let. Věra doufá, že tento rozhovor pomůže i dalším ženám, aby se nebály promluvit. Tady je její zpověď.

Jaký byl váš vztah s panem Trávníčkem před údajným incidentem?

Nijaký. On byl herec, kterého jsem znala z televize. Vzájemně jsme se neznali.

Kdy a kde jste se s hercem měla potkat?

S kamarádkou jsme chodily na komparz a byly jsme v hledišti v různých pořadech. Ten den jsme šly do Barrandovských ateliérů na natáčení pořadu Tele Tele. Byl to rok 2000.

On byl součástí natáčení pořadu?

Ne.

Navázání kontaktu s paní Věrou

Na paní Věru jsme narazili pod facebookovým příspěvkem Nory Fridrichové. Konkrétně nás zaujal komentář bývalé PR manažerky TV Prima Veroniky S., která příspěvek, který se týkal kauzy sexuálního zneužívání desítek žen psychologem Janem Cimickým, okomentovala slovy, že její kamarádku měl zase před dvaceti lety sexuálně zneužit herec Pavel Trávníček.

Prostřednictvím Veroniky S. jsme tak paní Věru zprvu kontaktovali na sociálních sítích, následně došlo i k několika osobním schůzkám. Svůj příběh paní Věra vyprávěla vždy bez jediného zaváhání, nikdy nic nepozměnila a při vzpomínce na osudný den se několikrát rozplakala. Nepůsobila jako žena, která si vymýšlí, ale jako někdo, koho roky nikdo neposlouchal. Až dosud.


Jak tedy došlo ke kontaktu?

Po první části pořadu byla pauza, s kamarádkou a dalšími dětmi jsme čekaly na chodbě, až nás znovu pustí do studia. A právě na chodbě jsme ho potkaly. Když jsme ho uviděly, řekly jsme si o podpis. Pan Trávníček se mi podepsal (paní Věra ukazuje památníček, ve kterém je podpis Pavla Trávníčka, pozn. red.) a pak mi nabídl, že má u sebe v šatně podpisové kartičky, pokud bychom je chtěly. Tak jsem souhlasila, že pro ně půjdu a vezmu i ostatním.

Proč jste šla sama?

Pravděpodobně se ostatním nechtělo. Neměla jsem důvod mít nějaké obavy, byl to přece pan Trávníček, měla jsem k němu důvěru.

Co se stalo, když jste došli k jeho šatně?

Otevřel dveře, pozval mě dovnitř, zamkl a šel se podívat ke stolu. Vyzval mě, abych šla za ním, pak ve stole zjistil, že kartičky už nemá.

Šla jste tedy zpátky za ostatními?

Ne, pan Trávníček mě hbitě a silně chytil. Byla jsem v pasti.

Můžete to popsat podrobněji?

Ano… Stála jsem bokem k zrcadlu, které bylo vedle stolu. Otočil mě, přidržel si mě levou rukou tak, aby mě pevně držel, a pravou rukou si rozepnul kalhoty. Mou pravou ruku dal na svůj ztopořený úd. V této fázi jsem se ohradila, že to nejde. Ale on pokračoval do té doby, než se mou rukou uspokojil. Mezitím, co utíral sperma ze zrcadla, se mě ptal, jestli mi už rostou chloupky a zda s ním půjdu na lůžko (redakce eXtra.cz hovořila i s ženou, které se paní Věra o údajném sexuálním zneužívání svěřila už před lety, ta její verzi potvrzuje, viz infobox, pozn. red.).

Jak to bylo dál?

Řekla jsem mu, že si jdu umýt ruce – umyvadlo bylo vedle dveří, umyla jsem se, odemkla jsem a odešla.

Vyběhl ještě za vámi?

Ne, vůbec ne. Já jsem se ještě chtěla otočit a zakřičet „prase“ nebo cokoli jiného, ale na chodbě zrovna byli dva dělníci, kteří opravovali podlahu, a nechtěla jsem tedy vzbuzovat pozornost. Koukla jsem se jen na číslo dveří od šatny a šla jsem zpět k ostatním.

Jaká byla vaše reakce bezprostředně poté?

Pláč. Když jsem přišla ke skupince komparzistů, byla jsem celá uplakaná.

To se vás nikdo nezeptal, co se vám stalo?

Ne, vůbec. Kamarádce jsem řekla, co se stalo, s tím, že v patnácti letech ale v podstatě nevíte, co v takové situaci dělat.

Kamarádka paní Věry

Během našeho rozhovoru s paní Věrou jí byla oporou její kamarádka, se kterou se poznala v práci. Ta uvedla, že ji Věra o zneužití několikrát vyprávěla se slzami v očích. „Z té první chvíle si nejvíc pamatuji Věrčin výraz. To jak se tvářila. Od té doby jsme se o tom bavily xkrát, ale vždy to bylo naťukávání, otvírání různých částí příběhu."

O pravdivosti Věřiných slov nikdy nepochybovala: „Myslím si, že ji znám poměrně dobře. Pro mě je klidná, usměvavá, přátelská, ale vždycky, když se o tomto tématu baví, tak se nějakým způsobem stáhne dovnitř. Jako kdyby neměla jiskru v očích, celá ztuhne a prostě se chová jinak,“ řekla Věrčina přítelkyně.

Proč jste někomu nezavolala?

Osobní věci jsem měla v šatně v přízemí, takže jsem u sebe telefon neměla a navíc jsem se styděla zavolat si pomoc.

Komu dalšímu jste o tom řekla - myslím v té době?

Jen té kamarádce a svému tehdejšímu příteli, který mi ale nevěřil. Pak už nikomu, potřebovala jsem na to všechno zapomenout. Až časem, přibližně po třech letech, jsem to řekla svému příteli, který je mým současným manželem.

Neřekla jste to dodnes ani své mamince?

Ne, to vůbec. Měla jsem obrovský strach jí něco říci. A dnes už ji tím nechci trápit.

Myslíte, že by si to mohla vyčítat?

Myslím, že by si mohla zpětně vyčítat, že mě třeba neochránila.

Proč jste se rozhodla o tom nyní promluvit na veřejnosti?

Mimo jiné mi dodala odvahu paní Fabiánová se svým příběhem.

Jste s ní v kontaktu?

Na začátku jsem ji oslovila, protože se mi zdálo obrovsky statečné jít s touto informací ven. Sama vím, jak je to těžké. To byl náš veškerý kontakt.

Jak jste na tom po psychické stránce, zanechalo to ve vás něco?

Trpím posttraumatickým syndromem. Mám úzkost či strach jen z toho, když slyším hlas pana Trávníčka v televizi. Mám záblesky vzpomínek, ovlivnilo to mé dospívání a vztah k mužům. V době dospívání jsem neměla dostatek informací, jak zpracovat své trauma. Chtěla jsem zapomenout. Zahlédla jsem ho v televizi a spustila se mi panická ataka.

Jaké to je o vánočních svátcích? Hraje v mnoha pohádkách.

Dětem filmy s ním nezakazuji, ale nemohu být s nimi. Musím být v jiné místnosti, ale učím se postupně si na jeho hlas zvykat. Vadí mi, i když se chce manžel dívat na seriál M.A.S.H. (Trávníček dabuje postavu doktora Hawkeye Pierce, pozn. red.).

Vědí vaše děti o tom, co se vám mělo stát?

Děti o tom, co se stalo, zatím nevědí. Až bude vhodný čas, svému synovi připomenu, jak se má chovat k dívkám a že mlčení neznamená souhlas. A jasné „ne“ znamená „ne“.

Vraťme se k tomu posttraumatickému syndromu. Vyhledala jste nějakou odbornou pomoc?

Asi tak dva roky zpátky, když jsem si uvědomila, že na to sama nestačím, jsem vyhledala pomoc. Úplně poprvé jsem navštívila psychoterapii z toho důvodu, abych mohla fungovat v pracovním kolektivu mužů. Pak jsem navštívila svépomocnou skupinu, kterou všemi deseti doporučuji ženám, jež se staly obětí - zjistíte, že na to nejste sama. Terapií procházím v Bílém kruhu bezpečí (paní Věra ukazuje potvrzení o docházce, pozn. red.).

PŘEHLEDNĚ: Kauza Pavla Trávníčka

Web eXtra.cz byl první, kdo upozornil na kauzu údajného sexuálního zneužívání Pavlem Trávníčkem. Vše odstartovala zpověď paní Věry, kterou měl herec napadnout v šatně a sexuálně se uspokojit. Tvrzení paní Věry redakce eXtra.cz ověřovala u řady osob, které nezávisle na sobě potvrdily, že příběh znají, v některých případech už dlouhá léta. Za slovy paní Věry stojí a většina je ochotná svědčit u případného soudu. Zde je přehledně vše, co o kauze i sexuálním zneužívání vyšlo:

Zpověď Věry: Rozepnul si poklopec, bylo mi patnáct

Autentický záznam hovoru s Věrou: Takhle se to stalo, rekla

Promluvila svědkyně: O celé kauze vím už dlouhá léta

Psychoterapeutka paní Věry: Promluvila i o predátorství

První vyjádření Trávníčka: Nechci být další obětí Me Too

Reakce Věry na hrozbu žalobou: Nenechám se zastrašit

Kriminalista Luzar: Je běžné, že ženy tak dlouho mlčí

Právnička Slámová: Jaké jsou šance na potrestání predátorů?

Odborníci: Co dělat, aby se oběti zneužití nebály mluvit

Politička Kocmanová: Musí se upravit definice znásilnění

Byla jste se svým příběhem na policii?

Kontaktovala jsem vyšetřovatele Kamila L. (ten se věnuje i kauze Jana Cimického, redakce eXtra.cz má potvrzeno, že s paní Věrou skutečně hovořil, pozn.red.) ohledně toho, jak mohu postupovat. Byl velmi vstřícný, nabídl mi pomoc a kdykoli se na něj mohu obrátit, ale upozornil mě, že už od incidentu v šatně uběhlo dost let. V takových případech se věc sice neshodí ze stolu, řádně se zaprotokoluje, ale pak už záleží na dalších okolnostech (svůj případ už paní Věra konzultovala i s renomovanou advokátkou, která se věnuje právě případům sexuálního zneužívání, pozn. red.).

Setkala jste se od té doby s panem Trávníčkem?

Ne. Ale přemýšlela jsem, že bych ho sama vyhledala, abych mu ve vší slušnosti řekla, co mi způsobil za těch dvacet let.

Chcete říci ještě něco na závěr?

Přála bych si, aby sexuální násilí nebylo tabu a oběti se ozvaly hned, jak to půjde, mohou tím ochránit další. Tyto věci se dějí stále, je potřeba, aby to skončilo. Byla chyba, že jsem to neohlásila dříve.

Reakce Pavla Trávníčka

Vyjádření právního zástupce Pavla Trávníčka

Dne 5. ledna 2022 byl na webových stránkách int. deníku EXtra.cz
zveřejněn článek pod názvem: „Zdrcující obvinění Pavla Trávníčka:
Rozepnul si poklopec a zneužil mě, bylo mi 15, tvrdí Věra pro EXtra.cz“,
ve kterém byl Pavel Trávníček nařčen ze sexuálního obtěžování.
 
K uvedenému článku jako právní zástupce Pavla Trávníčka uvádím, že obsah
a veškerá tvrzení v článku považujeme za zcela nepravdivá, informace v
něm uvedené považujeme za odporné lži, které zásadně zasahují do
osobnostních práv mého klienta.
 
Můj klient se bude proti těmto nehorázným a bezprecedentním útokům na
jeho osobu tvrdě bránit. Sdělujeme tisku i veřejnosti, že nejpozději
zítra zašlu vydavatelství předžalobní výzvu, kdy budeme žádat omluvu a
výraznou finanční satisfakci, zároveň podáváme trestní oznámení na
neznámého pachatele.
 
Článek je veden snahou mého klienta společensky, profesně a především
lidsky zničit. Klient se nehodlá smířit s tím, že by se měl stát další
obětí kampaně „Me Too“. Zdůrazňujeme znovu, že nic z toho, co je v
článku uvedeno, není pravdou, vše jsou odporné dehonestující lži. 
Stejně budeme postupovat proti každému, kdo se na šíření těchto lží bude
podílet.
 
Klient se více k uvedenému nebude veřejně v tuto chvíli jakkoli
vyjadřovat.
 
V úctě
 
Mgr. Radek Suchý
advokát

S žádostí o vyjádření k údajnému sexuálnímu zneužívání jsme oslovili i herce Pavla Trávníčka. Na telefonáty nereagoval, na SMS zprávy zaslané v průběhu několika dní neodpověděl. Sdílná nebyla ani jeho žena Monika, která často navenek figuruje jako jeho manažerka. Ta nám jen stroze sdělila, že ona o ničem neví, a abychom se s dotazy obrátili na právního zástupce jejího muže.

Jenom několik hodin po vydání článku nám Monika Trávníčková sdělila, že vyjádření jejího muže zaslal jejich právní zástupce Radek Suchý do ČTK. My vám ho nyní přinášíme v plném znění.

Pokud jste se stali obětí sexuálního násilí a nevíte, co a jak dělat, zavolejte na nově zavedenou informační linku. Poradenství a podporu poskytuje zatím čtyři hodiny týdně, a to vždy v úterý od 17:00 do 19:00 a ve čtvrtek od 19:00 do 21:00. Linka má číslo 777 012 555.

Související články

Další články