Zdravotnický expert o krizi: Adam Vojtěch musí přežít, náměstek Roman Prymula je přeceňovaný
Kvalitní ministr
Pane Cikrte, jaký je podle vás Adam Vojtěch ministr?
„Určitě ne špatný. Hodnotím ho docela vysoko. Uvnitř resortu si získal docela kredit kvůli tomu, že rozhýbal věci, které dlouho stály. Například dohodovací řízení neboli způsob, kterým se určují platby a ceny na příští rok. Jako ministerstvo se to může nařídit vyhláškou, ale on nechal prostor jednotlivým segmentům, aby se dohodly s pojišťovnami. Pak také chránil finanční rezervy zdravotních pojišťoven. Ty se teď budou setsakramentsky hodit, že si to málokdo uvědomuje. Zůstalo tam dost peněz, i když Andrej Babiš loni ustoupil odborářům a komunistům a něco rozpustili.“
Nebyl jste i jeho poradcem?
„Ne, to byl jen aprílový žert, který se ale ujal. Nikdy bych s nikým z ANO tímto způsobem nespolupracoval.“
Hrozba vyhazovu
Přijde podle vás chvíle, kdy premiér Vojtěcha obětuje kvůli potížím s ochrannými pomůckami?
„Chybějící ochranné pomůcky vyvolaly obrovskou nespokojenost, ale nemyslím si, že by bylo pro premiéra nějak výhodné se ministra zbavit. Adam Vojtěch svou práci zvládá dobře. Problém s rouškami a respirátory je od roku 2005, Vojtěch nemůže za to, kolik jich bylo v hmotných rezervách státu. Jediná chyba byla slibovat to, co nepřišlo. Ale víc stejně nakonec sliboval premiér. Ten má v ministrovi na zdravotnictví člověka, na kterého se může spolehnout. Babiš je ale schopný dnes říct něco a zítra něco jiného, takže Adam Vojtěch je ohrožen permanentně, nejen při této pandemii. To ale všichni ministři zdravotnictví.“
O náměstkovi ministra Romanu Prymulovi jste na Facebooku napsal, že je dost přeceňovaný. Jak jste to myslel?
„Do toho bych se asi nerad pouštěl. Je to určitě vynikající odborník epidemiolog, ale je to zároveň člověk s poměrně vyhraněným názorem na to, jak věci řešit. Jezdil do Číny. Líbí se mu asijský způsob řešení, tvrdá omezování. Podle mě by měl mít oponenturu dalších odborníků, což tady nevidím.“
Obava
Nejste pro zákazy?
„Nejsem jejich příznivec. Opatrně s nimi. Země se nemůže zastavit na dlouho, pak nás to bude stát peníze a nebudou na jinou léčbu. Když nebudou brát zaměstnanci plat, nebudou odvody a zdravotní pojišťovny nebudou mít z čeho hradit.“
Německo, náš vzor
Jako letitý šéfredaktor Zdravotnického deníku asi víte, jak situaci vnímají sami zdravotníci…
„Absolutně prioritní pro ně je, že nemají ochrany. Je to oprávněná obava. Komunikace vlády byla taková, že přivezou respirátory třetí třídy a jsou to dvojky. Není to ideální, ale je to určitě lepší, než být úplně bez respirátorů. Zásadní je, aby ti, kteří přijdou do styku přímo s nakaženými, měli třetí třídu. Některé odbornosti pak mohou mít i nižší druhou třídu, zvlášť když pacient bude mít roušku. Každopádně problém s ochrannými pomůckami nemáme zdaleka jediní.“
Kdo celou krizi zvládá podle vás dobře?
„Zdá se, že v Evropě je daleko nejlépe připraveno Německo, ať už z hlediska testů, nebo ochrany. Také mají velmi dobrý poměr mezi pozitivně testovanými a úmrtími. Je to země, která tyto věci umí, jejich lékaři jezdí do zahraničí a pomáhají v zemích, kde se infekce běžně šíří. Proto to znají. Institut Roberta Kocha je špičkové pracoviště, které jejich vládě velmi dobře radí. Je to světově uznávané centrum. Z nich si můžeme brát příklad. Hlavně je třeba říct, co bude dál. Jaký máme plán na dobu, kdy se pravidla zvolní a obyvatelstvo pak znovu onemocní. Češi nejsou virem zasaženi, promořeni, a tak budou zranitelní.“