Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Zoufalí zdravotníci: Volají po větším množství vakcín, kapacity k očkování mají

Zoufalí zdravotníci: Volají po větším množství vakcín, kapacity k očkování mají
Zdroj: Profimedia
Koronavirus
Současnou situaci s očkováním komplikuje fakt, že v Česku je k dispozici více vakcín, než se jich v současnosti využívá. Do středy se podle CNN Prima News naočkovalo 483 833 lidí, ačkoliv měla Česká republika obdržet přes 700 000 dávek. Zdravotníci si stěžují, že nedostávají dostatek vakcín.

Ministerstvo zdravotnictví ovšem z toho, že Česko zaostává za očkovacím plánem, viní přímo očkovací centra. „Některá očkovací místa o víkendech nefungují. Provoz očkovacích míst je v kompetenci a na rozhodnutí zřizovatele daného zdravotnického zařízení a závisí také třeba na jeho personálních možnostech,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

O víkendech se skutečně očkuje rapidně méně než ve všední dny. Například minulý čtvrtek bylo proočkováno 21 415 osob, zatímco v neděli jen 2 252 lidí. Řada očkovacích center tvrdí, že kapacitu na to očkovat více mají, jenže jim schází vakcíny.

Týdenní příděly

„Vakcíny dostáváme přiděleny na týden, pak se naplánuje počet na každý den podle možností. A i z celkových čísel a informací je evidentní, že problém je počet vakcín, ne schopnost rychlého naočkování,“ sdělil CNN Prima NEWS Zdeněk Brož, bývalý senátor a starosta Šumperka, který se stará o komunikaci šumperské nemocnice.

„Kolik vakcíny dostaneme, tolik naočkujeme. V tuto chvíli máme dva týmy, jeden mobilní a jeden stacionární. V případě, že bychom dostali více vakcín, například dvojnásobek, jsme schopni očkovat dvojnásobek. Pokud je někde problém, tak spíše v rezervačním systému, který není moc přátelský k lidem 80+. Při posunech, které jsou občas nutné, se stane, že se nepřihlásí znovu dostatečný počet seniorů,“ popisuje Brož.

Související články

Další články