Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Zdravotní stav Angely Merkel se tají z politických důvodů, říká psychiatr

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
zdraví
Německá kancléřka Angela Merkel (65) se v posledních týdnech dostala do pozornosti veřejnosti nejen kvůli politice, ale také kvůli nekontrolovatelnému třesu, který ji postihl vždy při oficiálních příležitostech před zraky milionů lidí. Co může stát za takovými potížemi a proč se o jejím zdravotním stavu mlčí, jsme se zeptali předního českého psychiatra Jana Cimického (71).

Už podruhé absolvovala Angela Merkel uvítací ceremoniál vsedě. Naposledy to bylo v úterý v Berlíně. Na židli vedle ní usedla předsedkyně moldavské vlády Maia Sandu. Sezení při takové příležitosti není zvykem, jenže po zkušenostech, které má německá kancléřka z posledních týdnů, raději tuto možnost zvolila.

Angela Merkel se v posledních týdnech opakovaně potýkala s třesem celého těla, což mezi Němci vyvolalo řadu spekulací. I když kancléřka prohlásila, že šlo jen o dehydrataci, většinu lidí svým tvrzením nepřesvědčila.

Známý psychiatr Jan Cimický redakci eXtra.cz prozradil, že za třesem může stát celá řada příčin. „Může to být způsobené od nedostatku hořčíku přes neurologickou chorobu až po dlouhodobé vyčerpání,“ vysvětluje Cimický. „Může to být způsobeno nedostatečným pitným režimem a v případě, že je člověk vystaven časovému presu, se pitný režim často zanedbává,“ doplňuje psychiatr.

„Důležité je v tomto případě řádné vyšetření, které zjistí přesnou příčinu, ale zvolnění tempa by měla být samozřejmost,“ uvádí dále lékař. Merkelová, která dnes slaví 65. narozeniny, uvedla, že s návaly třesu „bude muset nějakou dobu žít“. Pracovní nabitý program ale nijak neupravila.

„Zdravotní stav paní kancléřky se tají pravděpodobně ze strachu, aby situace nezneužili její protivníci v rámci politického boje. Podle mě má toto zatajování spíše politický aspekt. Zdravotní stav takto vysoce postavených lidí se většinou tají… Jde o státní tajemství,“ ukončil Cimický.

Související články

Další články