Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Zdravotní sestra z Frýdku-Místku je nakažena koronavirem: Pacienti lhali o pobytu v Itálii

Zdroj: pixabay
+ Dalších 5 fotografií
Nákaza
Jedna ze zdravotních sester ve Frýdku-Místku se pravděpodobně nakazila od jednoho z pacientů, který lhal o svém pobytu v Itálii. I další příchozí pacienti zapírali svůj pobyt v rizikových oblastech, vedení nemocnice tak muselo poslat do karantény i několik svých dalších zaměstnanců.

Nemocnice ve Frýdku-Místku si stěžuje na příchozí pacienty, kteří prý schválně lhali o svém pobytu v Itálii, aby je personál nemocnice neodmítl ošetřit. Prvním pacientem, který se nakazil koronavirem, byla ve Frýdku-Místku zdravotní sestra z gynekologicko-porodnického oddělení. Průběh nemoci sestřičky je prozatím mírný.

Sestra se nakazila od pacienta

Sestřička v žádné rizikové oblasti nebyla, a tak jde o tzv. komunitní nákazu. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák tuto informaci potvrdil. "Zdravotní sestra je bez cestovní anamnézy. Doplatila na zodpovědnost někoho jiného," napsal hejtman na svůj Twitter. Vedení nemocnice uvedlo, že někteří zdravotníci byli posláni do karantény z důvodu prevence.

Zdravotní sestra dokonce zrušila svou dovolenou, a to bez nároku na kompenzaci od cestovní kanceláře. Je tedy dost možné, že se sestřička nakazila od jednoho z pacientů, který přišel do nemocnice už nakažen koronavirem.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

Občané stále cestovali do rizikových oblastí

Vedení nemocnice si stěžuje, že lidé nezůstávají v karanténě a navíc lžou o svém pobytu v Itálii. "Kritická epidemiologická zátěž nastala před dvěma týdny, kdy se velké množství lidí vrátilo z rizikových oblastí severní Itálie. Karanténní režim byl bohužel u této skupiny obyvatel minimální. Navíc další občané našeho města i nadále cestovali do rizikových oblastí," uvedla nemocnice.

"Bohužel také víme o případech, kdy lidé při vstupní triáži zapírali, že se vrátili z rizikových oblastí. A to proto, aby mohli jít na pravidelnou ambulantní prohlídku," dodala nemocnice. Vzhledem k situaci se krizový štáb rozhodl uzavřít gynekologicko-porodnické oddělení na minimálně čtrnáct dní. Vyzvala obyvatele, aby byli zodpovědní.

Kritika vlády od předsedy KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na zprávu o sestřičce zareagoval také. "Dodržovat karanténu je safra důležité," uvedl. "Akutní nedostatek roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek je teď obrovský problém. A v úterý nám premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slibovali, že do pátku je zdravotnictví dostane," kritizoval je Jurečka.

Související články

Další články